google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

FILMOWA ESENCJA | Morskie opowieści. Filmy, których akcja rozgrywa się na statkach i okrętach.

FILMOWA ESENCJA | Morskie opowieści. Filmy, których akcja rozgrywa się na statkach i okrętach.
Reklamy

Na początku lipca zrobiłem wpis mający zapoczątkować nowy cykl w FILMOWEJ ESENCJI. Był to wpis o filmach, gdzie akcja rozgrywa się w samolotach. A potem jakoś tak wyszło, że nigdy nie miałem czasu. Praca, praca, praca, potem wreszcie urlop, a po powrocie znowu to samo. Do tego całe zamieszanie z koronawirusem i człowiek jakoś tak nie mógł spokojnie przysiąść i napisać coś dla samego siebie i przede wszystkim dla Was. W końcu trzeba było przełamać impas i oto jest. Tym razem pochylę się nad filmami, które rozgrywają się na morzach i oceanach, a konkretnie na statkach bądź okrętach, przemierzających te bezkresne wody. I tak jak przy poprzednim wpisie uprzedzam – takich filmów powstało sporo i zapewne pominąłem jakieś dla Was lepsze lub ważniejsze. To mój subiektywny wpis, a jeśli brakuje Wam jakiejś produkcji wymieńcie ją w komentarzu. Zaczynamy!

fot. Merie Wallace, AFP, Getty Images

TITANIC (rok 1997, reż. James Cameron) Nie sposób było zacząć od innego filmu. Epicka, ponad trzygodzinna opowieść o dziewiczym i zarazem ostatnim rejsie luksusowego statku pasażerskiego. Jak wszyscy wiemy „Titanic” zderzył się z górą lodową, w wyniku czego zaczął nabierać wody i zatonął. Podczas katastrofy zginęło około 1500 osób. Głównym wątkiem filmu jest jednak romans Jacka Dawsona, prostego, biednego chłopaka z Rose DeWitt – narzeczoną bogatego Cala Hockleya. W rolach głównych wystąpili Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Titanic zdobył aż jedenaście Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, zdjęcia i efekty specjalne.

fot. materiały prasowe MGM

BUNT NA BOUNTY (rok 1984, reż. Roger Donaldson) Filmów opowiadających historię słynnego buntu marynarzy z tytułowego statku powstały aż cztery. Ja przedstawiam najnowszą wersję, z Anthonym Hopkinsem i Melem Gibsonem w rolach głównych. Powstał on na podstawie książki Richarda Hougha. W czasie jednego z rejsów część marynarzy oczarowana wyspą Tahiti i zniechęcona surowością kapitana Williama Bligha, pod przewodnictwem pierwszego oficera Fletchera Christiana siłą przejęła statek. Kapitanowi i reszcie wiernej załogi pozwolono odpłynąć szalupą, a sami buntownicy wrócili na wyspę. Film nominowany był do Złotej Palmy w Cannes.

fot. materiały prasowe 20th Century Fox

TRAGEDIA POSEJDONA (rok 1972, reż. Ronald Neame, Irwin Allen) Jeden ze sztandarowych przykładów kina katastroficznego tak charakterystycznego dla Hollywood w latach 70-tych. Transatlantyk „Posejdon” płynie z Nowego Jorku do Grecji. W czasie zabawy sylwestrowej trzęsienie ziemi wywołuje falę tsunami, która wywraca statek do góry nogami. Oczywiście wybucha panika. Jednym z tych, którzy zachowali zimną krew jest pastor Frank Scott. Razem z grupką ocalałych podejmuje się niebezpiecznej próby wydostania się ze statku. W głównych rolach wystąpili Gene Hackman, Ernest Borgnine i Leslie Nielsen. Obraz miał aż 9 nominacji do Oscara, a zgarnął dwie statuetki – za efekty specjalne i piosenkę.

fot. materiały prasowe 20th Century Fox

SPEED 2: WYŚCIG Z CZASEM (rok 1997, reż. Jan de Bont) Niezbyt udana i zmiażdżona przez praktycznie wszystkich kontynuacja filmu Speed: Niebezpieczna prędkość. Bez Keanu, za to z Sandrą plus Willemem Dafoe i Jasonem Patricem. Annie Porter rozstała się Jackiem. Teraz spotyka się z Alexem, który mówi jej, że jest zwykłym, znudzonym policjantem. Gdy okazuje się, iż pracuje jako agent specjalny w ramach przeprosin zabiera ją na romantyczny rejs luksusowym liniowcem. Pech chce, że akurat ten rejs wybrał też psychopatyczny haker, John Geiger i planuje zderzyć liniowiec z tankowcem przewożącym paliwo.

fot. materiały prasowe Warner Bros

STATEK WIDMO (rok 2002, reż. Steve Beck) Jedyny horror w moim zestawieniu. Załoga „Arctic Warriora”, holownika specjalizującego się w odnajdywaniu zaginionych statków ma za zadanie odszukać zaginiony w latach sześćdziesiątych luksusowy liniowiec „Antonia Graza”. Napotykają na niego, gdy dryfuje u wybrzeży Alaski. Podczas przeszukiwań statku i przygotowania go do holowania zaczynają dziać się niewytłumaczalne i straszne rzeczy. W głównych rolach oglądamy tu Juliannę Margulies, Desmonda Harringtona i Gabriela Byrne’a.

fot. materiały prasowe Warner Bros

GNIEW OCEANU (rok 2000, reż. Wolfgang Petersen) Film nakręcony na podstawie powieści Sebastiana Jungera. Opowiada historię prawdziwego kutra mieczników „Andrea Gail” i jego załogi. Rybacy z tej łajby mają słaby sezon, łowią mało ryb co przekłada się na kiepskie zarobki. Razem postanawiają wypłynąć w morze po raz ostatni przed końcem sezonu. Niestety połowy znów są słabe. Kapitan Billy Tyne decyduje się płynąć głębiej w morze na mniej uczęszczane łowiska. Tam wszystko idzie świetnie, do czasu gdy w drodze powrotnej uderza w nich sztorm powstały na skutek połączenia trzech silnych frontów atmosferycznych – sztorm stulecia, zwany też „sztormem doskonałym”. W filmie wystąpili m.in. George Clooney, Mark Wahlberg i William Fichtner.

fot. materiały prasowe 20th Century Fox

PAN I WŁADCA: NA KRAŃCU ŚWIATA (rok 2003, reż. Peter Weir) Jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy film ukazujący bitwy i pościgi morskie z czasów XVII i XVIII wieku. Scenariusz oparto na kilku powieściach marynistycznych Patricka O’Briana. W głównych rolach wystąpili Russell Crowe i Paul Bettany. Niezwykle realistyczna produkcja opowiada o perypetiach załogi brytyjskiej fregaty H.M.S. „Surprise” i jej kapitana Jacka Aubreya oraz doktora pokładowego Stephena Maturina. Fregata została zaatakowana z zaskoczenia i poważnie uszkodzona przez francuski okręt korsarski. Mimo wielu zniszczeń kapitan decyduje się na pościg za wrogiem. Film zdobył dwa Oscary – za montaż dźwięku i zdjęcia, a miał jeszcze osiem nominacji.

fot. materiały prasowe Columbia Pictures

KAPITAN PHILLIPS (rok 2013, reż. Paul Greengrass) Oparty na faktach dramat z Tomem Hanksem w roli głównej. Jest rok 2009, Richard Phillips obejmuje dowództwo na amerykańskim kontenerowcu MV Mearsk Alabama. Podczas rejsu do Kenii, statek przepływa w pobliżu wybrzeży Somalii. Wtedy na pokład wdzierają się tamtejsi piraci i opanowują statek. Kapitan próbuje wszelkich środków by uratować załogę i kontenerowiec. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara (m.in. Barkhad Abdi, debiutant grający przywódcę piratów), lecz żadnej statuetki nie zdobył.

fot. materiały prasowe Warner Bros

LIBERATOR (rok 1992, reż. Andrew Davis) Film z czasów, gdy jeszcze dało się oglądać produkcje ze Stevenem Seagalem. Co by nie mówić jest to naprawdę porządny film akcji, typowy dla lat 90-tych, a do tego z naprawdę porządną obsadą, bo prócz Seagala mamy Tommy’ego Lee Jonesa, Gary’ego Buseya i prześliczną Erikę Eleniak. Głównym bohaterem jest Casey Ryback, były komandos – teraz kucharz na okręcie wojskowym USS Missouri. Załoga przygotowuje się do urodzin kapitana, na których ma zagrać zespół rockowy. Tak naprawdę jednak są to terroryści pod dowództwem Williama Stranixa, który planuje przejąć okręt i znajdujący się na nim ładunek nuklearny. Ryback zamierza powstrzymać agresorów.

fot. materiały prasowe Hollywood Pictures

SZTORM (rok 1996, reż. Ridley Scott) Historia opowiedziana w filmie oparta jest na faktach. Christopher Sheldon jest kapitanem ćwiczebnego żaglowca „Albatros”. Zabiera nim w szkoleniowy rejs kilkunastu kadetów ze szkoły morskiej. Podczas podróży w łódź uderza ogromny sztorm, który łączy członków wyprawy w walce o przetrwanie. Główne role zagrali Jeff Bridges, Scott Wolf i Ryan Phillipe.

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: