google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

TOP 10: Subiektywny ranking pomocników przeciwników Jamesa Bonda

TOP 10: Subiektywny ranking pomocników przeciwników Jamesa Bonda
Reklamy

Jakiś czas temu, w jednym z moich pierwszych wpisów stworzyłem swój ranking 10 najlepszych wrogów Jamesa Bonda. Obiecałem wtedy, że powstanie druga część, tym razem z pomocnikami tychże antagonistów. Covid-19 popsuł plany kwietniowej premiery nowego filmu z serii o agencie 007, więc i mój wpis został przełożony. Teraz w końcu nadszedł czas, by do niego wrócić. I mimo, że No Time To Die trafi do kin dopiero w listopadzie ranking robię już teraz. Oto on!

10.MIRANDA FROST (Śmierć nadejdzie jutro, rok 2002) Postać zagrana przez, bądź co bądź naprawdę zdolną angielską aktorkę – Rosamund Pike. Miranda Frost to złota medalistka olimpijska w szermierce, pracująca dla MI6 i wysłana przez M, by pomóc Bondowi w rozpracowaniu Gustava Gravesa. Naprawdę lojalna jest tylko względem tego ostatniego, gdyż dzięki niemu zdobyła złoto olimpijskie. Oczywiście jak to w „Bondach” bywa, Frost była też dziewczyną 007.

9.NICK NACK (Człowiek ze złotym pistoletem, rok 1974) W tej roli oglądaliśmy Francuza, Herve’a Villechaize’a. Niziutki, mierzący tylko 119 centymetrów lokaj, kamerdyner i kucharz Francisco Scaramangi. Był również jego najbliższym asystentem i partnerem w zbrodniczych działaniach. Scaramanga uczynił go jedynym spadkobiercą w testamencie. Niezwykle lojalny wobec swojego pracodawcy, nie przeszkadzało mu to jednak wynajmować wyszkolonych zabójców do jego zabicia. Scaramanga o tym wiedział i traktował to jako swego rodzaju treningi.

8.TEE HEE JOHNSON (Żyj i pozwól umrzeć, rok 1973) Tego sympatycznego jegomościa zagrał Amerykanin, Julius Harris. Prawa ręka Kanangi, barona narkotykowego i dyktatora karaibskiej wysepki San Monique. Cechą charakterystyczną Tee Hee jest metalowa proteza prawej dłoni, którą stracił w momencie ugryzienia przez krokodyla. Dzięki tej protezie może miażdżyć rzeczy, których normalnie nie byłby w stanie zniszczyć.

7.XENIA ONATOPP (GoldenEye, rok 1995) Przedstawiona w filmie przez holenderską aktorkę, Famke Janssen. Była pilotem myśliwca w radzieckiej armii, po rozpadzie ZSRR dołączyła do organizacji Janus kierowanej przez byłego agenta MI6, Aleca Trevelyana. Tam pełniła rolę zabójcy. Świetnie wyszkolona w sztukach walki. Socjopatka, której zabijanie sprawia seksualną rozkosz. Nie omieszkała też zostać jedną z dziewczyn Bonda.

6.DONALD GRANT (Pozdrowienia z Moskwy, rok 1963) Postać zagrana przez Anglika, Roberta Shawa. Profesjonalny zabójca na usługach SPECTRE. Organizacja ta przyjęła go po ucieczce z więzienia, a następnie przeszkoliła i korzystała z jego zdolności.

5.PAN KIDD I PAN WINT (Diamenty są wieczne, rok 1971) Zagrani przez Amerykanów Puttera Smitha i Bruce’a Glovera. Para zabójców na usługach Blofelda. Sadystyczni mordercy wymyślający coraz to nowe sposoby na uśmiercenie swoich ofiar. Pozornie niezwykle uprzejmi, ale w dość sarkastyczny sposób. Ich relacja, chociaż nigdy nie jest to powiedziane wprost wskazuje na to, że mogą być również partnerami życiowymi.

4.VICTOR ZOKAS/RENARD (Świat to za mało, rok 1999) Postać wykreowana przez Szkota, Roberta Carlyle’a. Renard to były zabójca KGB, po wojnie w Afganistanie został stamtąd zwolniony. Z natury buntowniczy i sadystyczny rozpoczął „karierę” terrorysty. Sprzymierzył się z Elektrą King, po tym jak jej ojciec odmówił zapłaty okupu za nią, gdy Renard ją porwał. Postrzelony w głowę przez agenta MI6 – przeżył, lecz kula utkwiła mu w czaszce i powoli przemieszcza się w kierunku mózgu, co w końcu spowoduje jego śmierć. Na razie jednak dzięki temu ubytkowi przestał odczuwać smak, zapach, a także ból.

3.MAY DAY (Zabójczy widok, rok 1985) Tę demoniczną babkę zagrała jamajska aktorka Grace Jones. Niezwykle silna i wyszkolona w sztukach walki jest osobistą Panią ochroniarz Maxa Zorina. Sprawianie bólu i mordowanie ludzi daje jej ogromną satysfakcję. Oczywiście nie omieszkała zostać dziewczyną Bonda. Pod koniec filmu, zdradzona przez Zorina, próbuje go zabić.

2.ODD JOB (Goldfinger, rok 1964) W tej roli wystąpił Harold Sakata, amerykański aktor pochodzenia japońskiego. Odd Job to ochroniarz Aurica Golfingera, bardzo silny Koreańczyk. Oprócz swojej tężyzny jako broni używa kapelusza, który ma metalowe rondo. Odd Job rzuca nim i zazwyczaj ucina/ścina swój cel.

1.SZCZĘKI (Szpieg, który mnie kochał, rok 1977 oraz Moonraker, rok 1979) Najpopularniejszego i najbardziej lubianego nie tylko przeze mnie pomocnika czarnych charakterów w serii o 007, zagrał Amerykanin Richard Kiel. Najemnik o ogromnej sile fizycznej i nadludzkiej wytrzymałości. Wysoki oraz potężny jest bardzo wymagającym przeciwnikiem. Największą jego bronią są jednak zęby wykonane ze stali nierdzewnej, którymi jest w stanie przegryźć niemal wszystko. Tak samo jak May Day, pod koniec drugiego filmu, w którym się pojawia, Szczęki zostaje sprzymierzeńcem Bonda, po tym jak dowiaduje się, że Hugo Drax okłamał go i chciał zabić jego oraz miłość jego życia – Dolly.

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: