google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

FILMOWA ESENCJA | Silnika ryk, spalin smród. Sporty samochodowe w filmach.

FILMOWA ESENCJA | Silnika ryk, spalin smród. Sporty samochodowe w filmach.
Reklamy

Przyznam się bez bicia. Entuzjastą sportów samochodowych nie jestem. Nie przepadam ani za Formułą 1, ani za rajdami, a Roberta Kubicy po prostu nie lubię. Co nie zmienia faktu, że dobrym filmem gdzie poubierani w kombinezony faceci, zasuwający po kilkaset kilometrów na godzinę ryzykują zdrowie i życie, nie pogardzę. Jest to widowiskowe, to muszę przyznać. No to przechodzimy do wpisu, ale żeby od razu rozwiać wątpliwości, są tu tylko filmy traktujące o legalnych sportach. Tak więc żadnych produkcji w stylu Szybkich i wściekłych tu nie uświadczycie (chociaż uwielbiam tę serię).

LE MANS (rok 1971, reż. Lee H. Katzin) Najsłynniejszy wyścig wytrzymałościowy na świecie. Rok 1971 – głównymi faworytami są Porsche i Ferrari. Lider tego pierwszego zespołu, Michael Delaney rok wcześniej uległ podczas wyścigu wypadkowi, w którym ze skutkiem śmiertelnym uczestniczył też kierowca Ferrari. Tym razem Michael stanie do rywalizacji nie tylko z innymi zawodnikami, ale też z własnym strachem i zmęczeniem. W roli głównej wystąpił ogromny wielbiciel motocykli i przede wszystkim szybkich samochodów, Steve McQueen.

SZYBKI JAK BŁYSKAWICA (rok 1990, reż. Tony Scott) Tu z kolei wchodzimy w świat wyścigów NASCAR, niezwykle popularnej dyscypliny w Stanach. Głównym bohaterem jest młody i utalentowany Cole Trickle, który dołącza do nowo tworzonego zespołu. Tam rywalizuje z doświadczonym Rowdym Burnsem. Podczas jednego z wyścigów, oboje ulegają wypadkowi. Stary mistrz w jego wyniku nie może wrócić do rywalizacji, ale widząc talent Cole’a zaprzyjaźnia się z nim i zaczyna go wspierać. Cole chce wrócić na tor i udowodnić swoje umiejętności, tym bardziej, że w szpitalu poznał lekarkę, której też chce zaimponować. W filmie sporo gwiazd, m.in. Tom Cruise, Nicole Kidman i Michael Rooker.

WYŚCIG (rok 2001, reż. Renny Harlin) A tu mamy coś na kształt Formuły 1. W tym filmie wyścigi zwą się Champ Car. Stary mistrz Joe Tanto wciąż rozpamiętuje wypadek, który zakończył jego karierę. Jednak gdy zgłasza się do niego Carl Henry, właściciel teamu kierowców, by pomógł on młodemu Jimmy’emu Bly w zdobyciu mistrzostwa, Joe przyjmuje propozycję. W roli głównej Sylvester Stallone, a partnerują mu m.in. Burt Reynolds i Til Schweiger.

LE MANS ’66 (rok 2019, reż. James Mangold) Najnowszy z omawianych filmów, zdobywca Oscarów za montaż i montaż dźwięku. Prawdziwa historia z wyścigu Le Mans w tytułowym 1966 roku. Carroll Shelby (projektant) i Ken Miles (były kierowca) dostają zlecenie od Henry’ego Forda II na stworzenie samochodu, który będzie w stanie stawić czoła w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu włoskim maszynom z firmy Ferrari. W rolach głównych oglądamy Christiana Bale’a i Matta Damona.

WYŚCIG (rok 2013, reż. Ron Howard) Drugi film o takim tytule w zestawieniu. Tym razem jednak mamy prawdziwą historię ze świata pod egidą Formuły 1. Lata 70. XX wieku. Na torach F1 toczy się rywalizacja przede wszystkim między Niki Laudą a Jamesem Huntem. Pierwszy to nieokazujący uczuć, wyrachowany, ale i błyskotliwy kierowca. Drugi to showman i playboy – jednak za kierownicą równie dobry co Lauda. Oboje wzajemnie napędzali się do jeszcze lepszej, ale i skrajnie niebezpiecznej jazdy podczas kolejnych wyścigów. Dwóch rywali grają Daniel Bruhl i Chris Hemsworth.

Inne filmy, które można jeszcze polecić to np. The Young Racers z 1963 roku albo Stroker Ace z Burtem Reynoldsem z 1983 roku. Jest też jeszcze Czerwona linia 7000 gdzie można zobaczyć Jamesa Caana. Z bardziej współczesnych produkcji to będzie m.in. komedia z Willem Ferrellem i Sachą Baronem Cohenem – Ricky Bobby – Demon prędkości. A dla najmłodszych seria już trzech animacji od Disney-Pixar – Auta. Jak cofniemy się jeszcze w czasie to mamy film Johna Frankenheimera Grand Prix. Kilka filmów dokumentalnych – Senna o jednym z najlepszych kierowców F1, Ferrari: Race to Immortality to opowieść o teamie startującym w F1, historia o kolejnym zespole to McLaren. Dwa dokumenty o wyścigach NASCAR to Dale i Blink of an Eye. Wracając do Formuły 1 mamy kolejny obraz o jednym z teamów – Williams. Jest też Weekend z mistrzem zrealizowany przez Romana Polańskiego, opowiadający o wyścigu o Grand Prix Monaco i startującym w nim Jackie Stewarcie. Dokument o wymownym tytule 1, opowiada historię wyścigów Formuły 1 od początków istnienia do czasów współczesnych. A na koniec przegląd Netflixa. Dirt i Na zakręcie to filmy fabularne. Oczywiście nie można nie wspomnieć o serialu dokumentalnym Formuła 1: Jazda o życie. I jeszcze dwa dokumenty – 24-godzinna wojna (historia ta sama co Le Mans ’66) oraz Fangio: Człowiek, który poskromił maszyny, który opowiada o pięciokrotnym mistrzu F1 z lat 50-tych. Koniec. Do następnego!

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: