google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

MCU | Keanu Reeves jako Moon Knight?

MCU | Keanu Reeves jako Moon Knight?
Reklamy

Wszyscy dobrze wiemy jak to jest z sensacyjnymi przeciekami krążącymi po sieci. Jednak mimo wszystko, te od czasu do czasu okazują się (przynajmniej w pewnym stopniu) prawdziwe. Czy Keanu Reeves, gwiazdor trylogii Matrix i serii John Wick, wcieli się w rolę Moon Knighta, zamaskowanego mściciela i obrońcy uciśnionych, w nowym serialu ze świata MCU? Tego nie wiem – jednak jestem zdania, że ten wybór byłby idealny i dlatego warto poświęcić tej możliwości obsadowej odrobinę uwagi. 

 

Fanowski opening do serialu 

Najemnik 

Moon Knight cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością od czołowych herosów Marvela, takich jak Hulk czy Iron Man.  Nic dziwnego, na kartach komiksów pojawił się znacznie później. Nie oznacza to jednak, że jego historia jest mniej interesująca. Zanim nasz przyszły bohater przywdział srebrny kostium wiódł życie pod imieniem Marc Spector – syn rabina i najemnik. Podczas jednej z misji trafił na teren archeologicznych wykopalisk w Egipcie. W wyniku starć z innym najemnikiem-rabusiem, który planował okraść świątynie poświęconą Chonsu, został śmiertelnie ranny. Egipskie bóstwo przywróciło jednak Marca do życia, a ten przywdziewając charakterystyczny kostium postanowił, że jako superbohater Moon Knight rozpocznie walkę ze światem przestępczym. Życie codzienne spędza ukrywając się pod różnymi tożsamościami: milionera, bohatera, a nawet taksówkarza. Zakres jego działalności jest niemal tak kameralny, jak w wypadku DareDevila, czy Punishera, jednak nic w tym złego – seriale powinny skupiać się na herosach, których zakres obowiązków i relacji z otoczeniem koncentruje się wokół stosunkowo niewielkiego obszaru i lokalnych intryg, w odróżnieniu od epickich bitew jakie są domeną organizacji Avengers.

Trauma i walka

Moon Knight jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie sztuk walki i urodzonym strategiem. Jego codziennym alter-ego jest postać milionera Stevena Granta. Na tej podstawie wielu fanów uważa bohatera za odpowiedź Marvela na Mrocznego Rycerza DC.  Marc w młodości odkrył, że rabin Yitz Perlman, przyjaciel rodziny, był tak naprawdę nazistowskim dezerterem i seryjnym zabójcą Żydów. Młodzieniec na własne oczy widział, jak nazistowski zwyrodnialec oprawia swoją ofiarę. Trauma spowodowana tym wydarzeniem zmusiła jego bliskich do umieszczenia go w zakładzie psychiatrycznym, gdzie pierwszy raz spotkał się z Egipskim bóstwem Chonsu. Zimny i zachowawczy bohater naznaczony traumą, biegle posługujący się sztukami walki? Nic dziwnego, że fani w pierwszej kolejności pomyśleli o obsadzeniu w tej roli Keanu Reevesa. Aktor od czasu sukcesów Matrixa konsekwentnie rozwija się na polu sztuk walki, co szczególnie widać w serii filmów o losach Johna Wicka. W dodatku Moon Knight niejednokrotnie musiał mierzyć się z przeciwnikami nie z tego świata, co budzi skojarzenie z kolejnym filmem z Keanu w roli głównej, czyli Constantinem z 2005 roku, który powstał na bazie serii komiksów Hellblazer od DC. Wiele osób wysuwa tezę, że aktor tego formatu nie znajdzie czasu na regularną grę w serialu. Jednak jak wiemy na przykładzie pierwszego aktorskiego serialu świata Star Wars, czyli The Mandalorian (2019), zamaskowani bohaterowie rozwiązują problem częstych wizyt aktorów na planie. Twórcy poszczególnych odcinków mówili otwarcie, że Pedro Pascal, odtwórca głównej roli, nie brał udziału w zdjęciach. W roli Mando występowali przebrani statyści, a głos bohatera (który i tak jest mało wylewny), Pascal podkładał na etapie post-produkcji. Ostatecznie jego twarz widzimy tylko przez chwilę w jednym odcinku. Biorąc pod uwagę popularność i napięty grafik Reevesa możemy uznać, że taki kompromis byłby satysfakcjonujący. Pod warunkiem, że zobaczymy przynajmniej kilka konkretnych scen akcji z udziałem aktora!  Doniesienia sugerują również, że zdjęcia do serialu powinny ruszyć pod koniec tego roku. Jednak w dobie koronawirusa trudno brać je za pewnik. Jeśli te wszystkie rewelacje okażą się prawdą, to z całą pewnością Moon Knight stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów Marvela, a sam serial zyska ogromną  popularność.  

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: