google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

FILMOWA ESENCJA | Nie tylko Rocky Balboa. Boks w filmach

FILMOWA ESENCJA | Nie tylko Rocky Balboa. Boks w filmach
Reklamy

Przyszedł czas na sporty indywidualne. A jako pierwszy nie mógł pojawić się sport inny niż boks. Ten sport coś w sobie ma, że jest wielbiony przez kino i wszelakich jego twórców. A właściwie tym czymś jest to, że na przykładzie pięściarzy i ich historii można pokazać – nomen omen – walkę z samym sobą i przeciwnościami losu. To że dzięki zaciętości i sile charakteru można wygrać ze wszystkim. A takie filmy cieszą się nie tylko uwielbieniem widzów, ale także krytyków i różnych komisji przyznających nagrody. Wiele produkcji opowiadających o boksie zdobywało najważniejsze nagrody w świecie filmów, w tym Złote Globy i Oscary. I zdaję sobie sprawę, że tylko lekko nadgryzę ten temat i przedstawię ledwie ułamek filmów, które powstały. Choć i tak zwiększę objętość i opiszę aż 10, a nie jak zazwyczaj 5 obrazów. Tak więc: „Let’s get ready to rumble!”

ALI (rok 2001, reż. Michael Mann) Fabularny film opowiadający o burzliwym życiu i nie mniej burzliwej karierze pięściarskiej jednego z najlepszych bokserów wszechczasów – Muhammada Alego. Akcja produkcji obejmuje lata 1964 – 1974, które były kluczowe w życiu pięściarza. Początek tej dekady to zdobycie tytułu mistrza świata wagi ciężkiej (jeszcze jako Cassius Clay), natomiast koniec to powrót na szczyt po wygranej walce z George’em Foremanem. Pomiędzy tymi wydarzeniami widzimy przejście na islam, zmianę nazwiska, zaangażowanie się w walkę o równouprawnienie Afroamerykanów, protest przeciwko wojnie w Wietnamie i odmowę wstąpienia do wojska, co zaowocowało odebraniem tytułu i cofnięciem licencji bokserskiej. Will Smith grający główną rolę dostał za nią nominację do Oscara.

HURAGAN (rok 1999, reż. Norman Jewison) I w tym filmie mamy do czynienia z prawdziwą historią. Rubin „Huragan” Carter był bokserem wagi średniej. Fabuła skupia się na latach 1966 – 1985, kiedy to Carter siedział w więzieniu i walczył o oczyszczenie z zarzutów o popełnienie potrójnego morderstwa. Po wydaniu autobiografii The 16th Round, czyta ją młody chłopak z Brooklynu, który zaczyna interesować się sprawą pięściarza, a następnie angażuje w walkę o zwolnienie go z więzienia. Z pomocą przyjaciół Cartera po paroletniej walce udaje mu się to. Denzel Washington grający tu główną rolę również miał nominację do Oscara za swój występ.

CZŁOWIEK RINGU (rok 2005, reż. Ron Howard) Kolejny obraz przedstawiający historię prawdziwą. Tym razem opowiada o życiu Jima Braddocka – legendarnego pięściarza, mistrza wagi ciężkiej od 1935 do 1937 roku. Braddock po serii porażek postanawia zakończyć karierę. Podejmuje się wielu różnych zajęć, by utrzymać rodzinę w czasach „wielkiego kryzysu”. Po wielu latach postanawia wrócić do boksu. Za rywala ma mieć Maxa Baera, ten słynie z wielkiej brutalności w ringu. W rolach głównych oglądamy Russella Crowe’a, Renee Zellweger i Paula Giamattiego (ten ostatni z nominacją do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego).

LEGENDY RINGU (rok 2013, reż. Peter Segal) Znani z ról w innych bokserskich filmach Sylvester Stallone i Robert De Niro, grają tu odwiecznych rywali, którzy w czasach swojej świetności stoczyli dwa pojedynki – każdy wygrał po jednym. Przed trzecią, rozstrzygającą walką Henry Sharp (Stallone) jednak ogłosił bez żadnych konkretnych powodów, że kończy z boksem. Jego decyzja położyła też kres karierze rywala, Billy’ego McDonnena. Po 30 latach promotor, Dante Slate Jr. węsząc okazję do zarobienia ogromnych pieniędzy, odwiedza byłych bokserów i składa im propozycję nie do odrzucenia. Mianowicie powrót na ring i stoczenie walki, która rozstrzygnie spór o to kto był i jest lepszym pięściarzem.

DO UTRATY SIŁ (rok 2015, reż. Antoine Fuqua) Bardzo dobry film, który mimo tego że tak naprawdę nie pokazuje niczego nowego w temacie bokserskim jest wciągający i przykuwa do ekranu. Jake Gyllenhaal po raz kolejny pokazuje klasę a nie ustępują mu Forest Whitaker i Naomie Harris. Billy Hope właśnie przegrał walkę, w której stawką był pas mistrza wagi lekkiej. Podczas walki doznaje też kontuzji oka i za namową żony przerywa karierę. Niedługo później podczas kłótni z innym bokserem, żona właśnie zostaje postrzelona i umiera. Billy zaczyna nałogowo pić i zostaje odebrana mu córka. Gdy spada na samo dno, postanawia wszystko naprawić.

CREED: NARODZINY LEGENDY (rok 2015, reż. Ryan Coogler) Przedłużenie serii o Rockym, gdzie sam Rocky jest bohaterem drugoplanowym. Adonis Creed jest synem byłego rywala, a potem przyjaciela Balboi. Mimo zakazów matki postanawia zostać pięściarzem, jak ojciec. Zwraca się do Rocky’ego z prośbą o zostanie jego trenerem i mentorem. Stary mistrz jest początkowo niechętny, ale z czasem dostrzega w Adonisie siłę i determinację ojca. Główną rolę zagrał Michael B. Jordan, a partnerujący mu Sylvester Stallone za swój występ zgarnął Złoty Glob i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W 2018 roku w kinach pojawiła się druga część filmu.

ZA WSZELKĄ CENĘ (rok 2004, reż. Clint Eastwood) Jedyny w tym wpisie film traktujący o boksie kobiecym, za to jeden z najlepszych. Poruszający, genialnie opowiedziany i zagrany dramat, który zdobył 4 Oscary (najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy – Morgan Freeman, aktorka pierwszoplanowa – Hilary Swank) i miał jeszcze 3 nominacje. Maggie Fitzgerald to trzydziestokilkuletnia bokserka, która nie ma wielkich osiągnięć w boksie zawodowym. By to zmienić zwraca się do trenera, Frankiego Dunna. Temu niezbyt podoba się ten pomysł. Obserwując jednak zaangażowanie Maggie, zmienia zdanie. Kobieta okazuje się prawdziwym talentem i zaczyna wygrywać walkę za walką.

FIGHTER (rok 2010, reż. David O. Russell) Kolejny film oparty na prawdziwej historii. Micky Ward nie jest zbyt uznanym bokserem. Przegrywa kilka ostatnich walk i by utrzymać rodzinę ima się różnych zajęć. W życiu nie ma lekko – była żona, matka i siostry przysparzają mu samych problemów. Na domiar złego dochodzą jeszcze kłopoty z bratem i trenerem w jednej osobie – Dicky kiedyś sam był pięściarzem, ale przez narkotyki spadł na sam dół. Dzięki spotkaniu barmanki Charlene, Micky jednak znajduje w sobie upór i determinację, by nie kończyć kariery. To również bardzo dobry film, wysoko ceniony zarówno przez widzów i krytyków. Zdobył dwa Oscary za role drugoplanowe (Melissa Leo i Christian Bale) i miał jeszcze pięć nominacji. Mark Wahlberg grający główną rolę chociaż nagród żadnych nie otrzymał też świetnie się sprawdził.

WŚCIEKŁY BYK (rok 1980, reż. Martin Scorsese) Kolejny znakomity film, wymieniany jako jeden z najlepszych nie tylko o boksie ale w ogóle w historii kina. Robert De Niro grający główną rolę otrzymał Oscara, a obraz zdobył jeszcze tę statuetkę za montaż. Prócz tego miał jeszcze sześć nominacji. Prawdziwa historia Jake’a La Motty, boksera który robił zawrotną karierę i szybko piął się po kolejnych szczeblach, aż w 1949 roku został mistrzem świata w wadze średniej. Jego walki były niezwykle brutalne, swoich rywali wręcz niszczył w ringu. W życiu prywatnym jednak był rozchwiany psychicznie i swą złość wyładowywał na żonie i bracie. Prócz De Niro bardzo dobre role w filmie mają Joe Pesci i Cathy Moriarty.

ROCKY (rok 1976, reż. John G. Avildsen) Chyba najbardziej znany i lubiany film traktujący o boksie. Sztandarowa rola Sylvestra Stallone i seria filmów licząca sobie sześć części. Rocky Balboa to podrzędny bokser walczący za marne pieniądze w lichych klubach. Podkochuje się w dziewczynie ze sklepu zoologicznego, jak na razie z marnym skutkiem. Aż pewnego dnia nagle otrzymuje propozycję stoczenia walki z mistrzem świata wagi ciężkiej – Apollo Creedem. Zgadza się i rozpoczyna katorżniczy trening, by w czasie pojedynku walczyć nie tylko o pas, ale też o to by po niej wciąż mieć szacunek do samego siebie. Rocky zdobył Oscary dla najlepszego filmu, reżysera i za montaż. Prócz tego miał jeszcze siedem nominacji. A od siebie dodam, że po prostu uwielbiam ten film, a bokser z Filadelfii jest moją ulubioną rolą Sly’a.

Co by tu Wam jeszcze polecić z mniej znanych tytułów? Może starszy (z 1960 roku) włosko-francuski Rocco i jego bracia z Alainem Delonem, albo Kumpel do bicia z Woodym Harrelsonem i Antonio Banderasem. Sporo filmów o boksie to prawdziwe historie, a więc mamy np. Kamienne pięści o Roberto Duranie z Edgarem Ramirezem i Robertem De Niro; Opłacone krwią to historia Vinny’ego Pazienzy z Milesem Tellerem w roli głównej; Triumf ducha o greckim Żydzie Salamo Arouchu, który boksował w obozie w Auschwitz – w tej roli Willem Dafoe; Phantom Punch to opowieść o Sonnym Listonie w którego wcielił się Ving Rhames. Produkcje opowiadające fikcyjne historie to m.in. Gladiator z Jamesem Marshallem znanym z Miasteczka Twin Peaks; Champion z Wesleyem Snipesem i Vingiem Rhamesem; Wielka biała pięść to komedia z Samuelem L. Jacksonem i Jeffem Goldblumem; Wskrzeszenie mistrza i znów Samuel L. Jackson oraz Josh Hartnett; Mleczarz to kolejna komedia, tym razem Orlando Bloom w roli głównej i jeszcze Bokser z Danielem Day-Lewisem. Wśród polskich produkcji nie mamy się czym chwalić. Wystarczy wspomnieć zeszłoroczne Serce do walki i Fightera. A na koniec jak zwykle szybki przegląd Netfliksa. Tak więc dwa hiszpańskojęzyczne filmy – z Meksyku Bagnet, z Argentyny Sangre en la Boca. Jest też niemiecki Herbert. A na dokładkę dokumentalny film Kontra. Uff, dużo tego. A pominąłem spooooro więcej…

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: