google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

FILMOWA ESENCJA | Filmy z futbolem amerykańskim w tle

FILMOWA ESENCJA | Filmy z futbolem amerykańskim w tle
Reklamy

Nie mogło być inaczej. Ten wpis musiał powstać. W końcu football w tym wydaniu jest najpopularniejszym i najbardziej kochanym sportem w Stanach Zjednoczonych. Filmów na jego temat powstało ogromnie dużo i w tym wpisie zostanie przedstawiony tylko ułamek. Mam tylko nadzieję, że trafię w Wasze gusta i te, które zostaną opisane albo już lubicie, albo polubicie po przeczytaniu na ich temat i obejrzeniu. A i sam sport może Was zainteresuje, bo w naszym kraju jednak wciąż jest niszowy i nie wszyscy tak naprawdę wiedzą o co tam biega. No więc do dzieła! Rzucam filmami jak quarterback piłką!

Najdłuższy jard
Wykiwać klawisza

NAJDŁUŻSZY JARD (rok 1974, reż. Robert Aldrich) / WYKIWAĆ KLAWISZA (rok 2005, reż. Peter Segal) Oryginał i remake. Jest to historia zawodnika NFL, Paula Crewe. Zostaje on wsadzony do więzienia za jazdę po pijanemu i napaść na policjantów. Tam dostaje ultimatum od dowódcy strażników, którym dość szybko podpadł – mianowicie musi odmówić naczelnikowi więzienia występów w więziennej drużynie. Po rozmowie z nim zgadza się jednak stworzyć drużynę z więźniów, która ma zagrać mecz ze strażnikami. W obu filmach zagrał Burt Reynolds. W oryginale główną rolę, w rimejku starszego więźnia, który też był graczem, a teraz ma być trenerem. Główną rolę w drugim filmie gra natomiast Adam Sandler.

RUDY (rok 1993, reż. David Anspaugh) Film w którym główną rolę gra Sean Astin, a partnerują mu m.in. Vince Vaughn czy Jon Favreau. Jest to prawdziwa historia Rudy’ego Ruettigera, który wychował się w robotniczej dzielnicy Chicago. Szansę na karierę sportową miał przez to praktycznie zerowe. Jednak dzięki uporowi, mimo braku wykształcenia i marnych warunków fizycznych, dostaje się na uczelnię Notre Dame gdzie funkcjonuje jedna z najlepszych uniwersyteckich drużyn futbolowych.

TYTANI (rok 2000, reż. Boaz Yakin) Kolejna produkcja oparta na prawdziwej historii. W filmie oglądamy m.in. Denzela Washingtona i Willa Pattona. Jest rok 1971, czasy integracji rasowej. Stan Wirginia – amerykańskie władze oświatowe postanawiają połączyć licea dla białych i czarnych w jedną szkołę. Dla miejscowej drużyny będzie to oznaczać duże zmiany. Trenerem zostaje czarnoskóry Herman Boone, a do drużyny dołączają czarni zawodnicy. Nie wszystkim w szkole i w mieście ta sytuacja się podoba.

GANG Z BOISKA (rok 2006, reż. Phil Joanou) I znowu mamy do czynienia z prawdziwą historią. Śledzimy losy chłopaków z zakładu poprawczego, którzy dostają szansę na resocjalizację i rozpoczęcie nowego życia. Wszystko za sprawą Seana Portera, jednego z wychowawców w zakładzie. Wpada on na pomysł stworzenia zespołu, który ma rywalizować ze szkolnymi drużynami futbolowymi. Pierwsze treningi nie wypadają obiecująco, ponieważ zawodnicy należą do różnych gangów i są ze sobą skłóceni. Jednak z czasem drużyna gra coraz lepiej. Główną rolę gra tu Dwayne Johnson a partneruje mu m.in. Xzibit. Od siebie dodam, że jest to mój ulubiony film w tym zestawieniu.

MĘSKA GRA (rok 1999, reż. Oliver Stone) Ten film chyba najlepiej i najbliżej przedstawia świat footballu amerykańskiego i ligi NFL. Nie dziwne, reżyserował go uznany filmowiec, a obsada jest gwiazdorska – Al Pacino, Cameron Diaz, Jamie Foxx czy Dennis Quaid. W obrazie pojawiają się również zawodowi gracze ligi footballu. Trener Tony D’Amato zaczyna mieć kłopoty, „jego” Miami Sharks przegrywają mecz za meczem i nikt już nie pamięta o zdobytych dwóch tytułach mistrzowskich. Do tego wszystko wskazuje na to, że za chwilę wpadnie w konflikt z nową współwłaścicielką klubu. Dla niej liczą się przede wszystkim zyski, stawia raczej na reklamę i kontakty z mediami. D’Amato staje przed najtrudniejszym zadaniem w swoim życiu.

No i jak zwykle, na koniec jeszcze garść tytułów. Komedie z footballem to np. Sezon rezerwowych z Keanu Reevesem, Kariera frajera i po raz kolejny Adam Sandler oraz Giganciki z Rickiem Moranisem. Obraz dla par to Luz Blues z Jamesem Van Der Beek’em i Paulem Walkerem. Idąc w dramat mamy Jerry’ego Maguire’a z Tomem Cruisem i Cubą Goodingiem Jr. nagrodzonym Oscarem („Show me the money!!!”). Prawdziwe historie zobaczymy w Męskim sporcie z Matthew McConaugheyem, My All American z Aaronem Eckhartem i Vince niepokonany z Markiem Wahlbergiem. Jest też Wielki Mike z Sandrą Bullock (Oscar) i Wstrząs z Willem Smithem. Fajny film pokazujący reguły draftu to Ostatni gwizdek z Kevinem Costnerem. Mamy dokument nagrodzony Oscarem – Niepokonani. Na HBO GO znajdziemy świetny serial (ja osobiście uwielbiam) z Dwaynem Johnsonem – Gracze. A na Netfliksie obejrzymy Światła stadionów i Boską interwencję, dwa filmy fabularne, a także seriale dokumentalne Last Chance U oraz Rozgrywający numer 1. Także jest w czym wybierać jeśli wciągnięcie się w świat sportu nazywanego footballem, w którym najwięcej gra się rękoma, heh…

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: