google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

RANKING | Najlepsze komedie MELA BROOKSA

RANKING | Najlepsze komedie MELA BROOKSA
Reklamy

Wszyscy się obecnie śmiejemy. Trochę nerwowo, trochę niepewnie, przez łzy nawet. W sumie to nie ma się z czego śmiać, ale jeśli się śmiać nie będziemy to cóż nam pozostanie? Co jakiś czas będą się u nas pojawiać zestawienia/rankingi, dzięki którym będziecie się mogli trochę pośmiać w domowym zaciszu. Zapraszam!

11.DWANAŚCIE KRZESEŁ (The Twelve Chairs, 1970). Drugi pełny metraż od mistrza parodii. Główny bohater dowiaduje się, od umierającej teściowej, że w jednym z dwunastu należących do rodziny krzeseł jest ukryty drogocenny skarb. Problem w tym, że krzesła są rozsiane po calutkiej mateczce Rosyji, a na jego zawartość czają się między innymi sprytny duchowny, czy były służący familii. Film jest adaptacją powieści napisanej przez lję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa. Co ciekawe w latach trzydziestych powstała polska adaptacja tej satyry z udziałem Adolfa Dymszy.

10.SMRÓD ŻYCIA (Life Stinks, 1991). Brooks w bardziej poważnym wydaniu. Tym filmem można się autentycznie wzruszyć, więc jeśli chcecie obejrzeć dzieło, w którym często kopie się leżącego to serdecznie polecam. Pewien bogacz postanawia założyć się, że przeżyje w slumsach, jednak w wyniku serii niefortunnych i nieuczciwych zdarzeń nie tak łatwo mu przyjdzie udowodnić swój wysoki stan. Ku pokrzepieniu, ale i ku refleksji, niektórych może odrobinę przygnębić.

9.NIEME KINO (Silent Movie, 1976). Slapstick w duchu Flipa i Flapa i Charliego Chaplina w reżyserii Brooksa? To nie ma prawa się nie udać, szczególnie, ze mistrz wie jak balansować na granicy kiczu, ba wie, jak ją smakowicie przekraczać. Tym samym dostajemy rzeczywiście niemą komedię, o zapaleńcach, którzy chcą nakręcić niemy film. Znajdują więc studio filmowe w porządnych finansowych tarapatach i obiecują nakręcić hicior z wielkimi gwiazdami. Bardzo przyjemna zabawa prawidłami, które rządziły kinem w zamierzchłych czasach.

8.PRODUCENCI (The Producers, 1967). Debiutancki obraz Brooksa, który nawet doczekał się rimejku w 2005 roku. Czyli rzecz o ludzkim sprycie i tym, że oszustwami i żerowaniem na naiwniakach świat stoi. Mamy więc producenta teatralnego i poborcę podatkowego, którzy wpadają na sprytny pomysł jak wyłudzić hajsy na sztuce teatralnej, która została zbanowana przez… no zresztą musicie to sami zobaczyć. Świetna satyra z udziałem kultowego Gene’a Wildera.

7.LĘK WYSOKOŚCI (High Anxiety, 1977). Brooks ośmiesza tutaj wypracowywany przez lata styl Alfreda Hitchcocka, którego ofiarą w tej fabule padają najczęściej Psychoza, Ptaki, Północ-Północny Zachód, i oczywiście Zawrót głowy. Głównym bohaterem jest tutaj psychiatra z lękiem wysokości, który zostaje ordynatorem szpitala psychiatrycznego. Dzieją się tam pokręcone rzeczy, szybko okazuje się też, że poprzedni ordynator został zamordowany… W obsadzie jedna z aktorskich muz Brooksa czyli Madeline Kahn, którą mogliśmy potem jeszcze widzieć w największych komercyjnych hitach reżysera.

6.HISTORIA ŚWIATA: CZĘŚĆ 1 (History of the World: Part I, 1981). Tutaj trolling ukrył się już w samym tytule, bowiem Brooks nie zamierzał kręcić żadnej kontynuacji, a jedynie oszukać widzów w przewrotny dla siebie sposób. Jest więc tutaj i miejsce na lekcje wywróconej do góry nogami historii, jest miejsce na musicalowe wstawki, no i przede wszystkim jest prześmiesznie, w bardzo brooksowy sposób, choć i fani klasycznych pythonowskich fabuł mogą się przy tym dziele uśmiechnąć.

5.PŁONĄCE SIODŁA (Blazing Saddles, 1974). Brooks kontra formuła westernu. Śledzić będziemy losy czarnoskórego szeryfa, który jeszcze jakiś czas wcześniej sam był złodziejaszkiem. Jest Gene Wilder, jest Madeline Kahn i oczywiście sam Brooks jako wódz Indian. Film był pisany do spółki z Richardem Pyrorem, kultowym komikiem, który pierwotnie miał się wcielić w głównego bohatera. Ostatecznie zagrał go jednak Cleavon Little (Znikający punkt), który świetnie odnalazł się w komediowym repertuarze.

4.MŁODY FRANKENSTEIN (Young Frankenstein, 1974). Ten film rewelacyjnie niosą na swoich barkach Gene Wilder i przede wszystkim Marty Feldman, jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów w historii kina. Klasyczny horror opowiedziany w zupełnie inny sposób stał się jednym z żelaznych klasyków od Brooksa. No i Peter Boyle jako potwór Frankensteina też zasługuje na wyróżnienie. To jedna z tych komedii totalnie symptomatycznych dla czasów, w których powstała. Niepowtarzalny humor, który Brooks eksplorował w następnych latach do oporu.

3.DRACULA – WAMPIRY BEZ ZĘBÓW (Dracula: Dead and Loving It, 1995). Co do podium to mam niezłą zagwozdkę, bo te filmy po prostu uwielbiam. Wychowałem się na nich, widziałem wielokrotnie, niektóre sceny czy teksty znam po dziś dzień. Niech podium otworzy Leslie Nielsen i jego wariacja na temat hrabiego Draculi. Lepszej parodii filmów o wampirach nie znajdziecie. Nie mam się co za bardzo rozpisywać, bo to jest film, który obchodząc w tym roku 25 lecie się, przynajmniej dla mnie, zupełnie nie starzeje Peter MacNicol, Steven Weber i Amy Yasbeck rządzą!

2.KOSMICZNE JAJA (Spaceballs, 1987). To jest najlepsze parodia Star Wars ever, a jednocześnie bardzo autonomiczna komedia, parodiująca też inne franczyzy i schematy rodem z najlepszych filmów science-fiction. W obsadzie Bill Pullman, John Candy, Rick Moranis i oczywiście pamiętny Michael Winslow, mistrz wydawania z siebie dziwnych dźwięków także w serii Akademia policyjna. A do tego sam Brooks w podwójnej roli, jako prezydent Skroob i mistrz Yogurt. No i John Kurt ponownie jako Kane z Obcego XD

1.ROBIN HOOD: FACECI W RAJTUZACH (Robin Hood: Men in Tights, 1993). Tutaj się po prostu wspaniałe rzeczy dzieją.Cary Elwes wymiata totalnie, ale ten film momentami też kradnie i popularny komik Dave Chappelle jako Apsik. Jest to rewelacyjna parodia filmów przygodowych, nie tylko samego mitu o Robin Hoodzie. Naprawdę ciężko wybrać mi scenę, którą mógłbym wskazać jako ulubioną. Tego filmu nie ma co omawiać, po prostu go trzeba zobaczyć 😀 (a jest na Netflixie, więc skorzystajcie z okazji!)

Stanley

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: