google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

FILMOWA ESENCJA | Najciekawsze filmy o piłce nożnej

FILMOWA ESENCJA | Najciekawsze filmy o piłce nożnej
Reklamy

Koronawirus szaleje coraz bardziej. Oprócz ludzkich, osobistych tragedii wpłynął on praktycznie na wszystkie aspekty życia. Tak jest też m.in. ze sportem. Odwołane lub odwoływane są już praktycznie wszystkie rozgrywki we wszystkich dyscyplinach. A ja jako kibic wielu jestem tym niezwykle zasmucony. Jednak rozumiem sytuację i oczywiście się z nią zgadzam. Najbardziej brakuje mi piłki nożnej. Dziadek razem z tatą zaszczepili we mnie miłość do tej gry i tak pozostało do dziś. Więc teraz pozostaje mi tylko gra w FIFĘ na konsoli, albo… obejrzenie kilku filmów, których tematem jest właśnie futbol. I tak rozpocznę serię paru szybkich wpisów o filmach sportowych. W każdym z nich umieszczę po pięć najlepszych lub najbardziej znanych produkcji na dany temat. Tak więc zaczynamy: „Piłka nożna, spać nie można!”

JASKINIOWIEC (rok 2018, reż. Nick Park) Na początek animacja spod ręki twórcy Wallace’a i Gromita czy Baranka Shauna. Główny bohater – Dug, jest jaskiniowcem, którego dopada nowa era w dziejach świata. Era brązu. Nowa cywilizacja i jej lud zamierzają przejąć całkowitą kontrolę nad światem. Jednak Dug postanawia rzucić jej wyzwanie. Razem z innymi członkami plemienia z epoki kamienia stają do walki z najeźdźcami. Ostateczną rozgrywką ma być mecz piłki nożnej. Żarty sytuacyjne, slapstick, absurd. Do tego jak zawsze świetne polskie dialogi Bartosza Wierzbięty.

BOISKO BEZDOMNYCH (rok 2008, reż. Kasia Adamik) Bardzo dobry polski film, wyróżniający się w zalewie bezsensownych komedii romantycznych czy ciężkich dramatów, które stanowią ogromny procent rodzimej kinematografii ostatnich lat. Marcin Dorociński (świetna rola) gra Jacka, którego dobrze zapowiadająca się kariera piłkarza została zniszczona przez poważną kontuzję. Teraz jest nauczycielem WF-u, ale nie czuje się spełniony. Zaczyna nadużywać alkoholu i żona wyrzuca go z mieszkania. Mieszka na Dworcu Centralnym. Tam spotyka garstkę bezdomnych, którzy grają w piłkę czym się da. Jacek pokazuje im swoje umiejętności, a ci wpadają na pomysł by utworzyć piłkarską drużynę bezdomnych z Jackiem jako trenerem.

MECZ OSTATNIEJ SZANSY (rok 2001, reż. Barry Skolnick) Remake amerykańskiego filmu Najdłuższy jard, z tym że zmieniono tu futbol amerykański na piłkę nożną. W roli głównej były walijski piłkarz, Vinnie Jones – który niemałą karierę zrobił w filmie. Mamy też Jasona Stathama jeszcze sprzed wielkiej rozpoznawalności – tu jako szalony bramkarz. Fabuła skupia się na Danny’m Meehanie, piłkarzu skazanym na trzy lata za napaść na policjantów pod wpływem alkoholu. Naczelnik więzienia, wielki fan piłki proponuje mu trenowanie więziennej drużyny strażników. Danny odmawia, a w zamian proponuje rozegranie meczu – skazańcy kontra strażnicy. Osadzonych trenować będzie właśnie on i zagra również w drużynie jako zawodnik.

UCIECZKA DO ZWYCIĘSTWA (rok 1981, reż. John Huston) Kultowy i chyba najbardziej znany film z futbolem w roli głównej. Oprócz gwiazd Hollywood takich jak Sylvester Stallone czy Michael Caine, w filmie wystąpili też profesjonalni piłkarze – Pele, Kazimierz Deyna czy Bobby Moore. W nazistowskim obozie jenieckim jedną z rozrywek więźniów jest piłka nożna. Obserwując zapał graczy, major von Steiner wpada na pomysł rozegrania pokazowego meczu między drużyną jeńców a zespołem Trzeciej Rzeszy. Jeden z więźniów, Amerykanin Robert Hatch chce wykorzystać mecz do próby ucieczki z obozu. Ma w tym pomóc francuski ruch oporu. Tymczasem o zbliżającej się potyczce zaczyna robić się coraz głośniej.

GOL! (rok 2005, reż. Danny Cannon) To w sumie cała trylogia, bo jest jeszcze Gol 2 i Gol 3, ale to pierwsza część jest najlepsza. Dwójka jeszcze trzyma poziom, ale trójka to już gniot z wieloma błędami. Najlepszy chyba film o piłce nożnej, skupia się na niej najbardziej. Głównym bohaterem jest Meksykanin Santiago Munez, który żyje z rodziną w USA. Tam zostaje dostrzeżony przez łowcę talentów i trafia do angielskiego klubu Newcastle United. W nim powoli buduje swoją pozycję zawodowego piłkarza i zdobywa miejsce w podstawowym składzie. W drugiej części Santi jest już graczem Realu Madryt, natomiast trzecia opowiada o tym jak razem z reprezentacją Meksyku jedzie na Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech. Dzięki temu, że twórcy otrzymali zgodę FIFA w filmach występują prawdziwi piłkarze, a kluby mają oryginalną nazwę.

Warto jeszcze wspomnieć o innych filmach, które podejmują tę tematykę, ale bardziej jednak okołopiłkarską, np. seria Hooligans czy Football Factory gdzie to kibice są bohaterami. Polski Piłkarski poker o sędziach i korupcji. Bardziej komediowo i młodzieżowo to filmy Ona to on i Podkręć jak Beckham. Jest też Przeklęta liga, która opowiada o Brianie Clough – autentycznym trenerze Leeds United. Nie wypada nie wymienić japońskiej animacji Kapitan Tsubasa czy dostępnego już na Netfliksie miniserialu Angielska gra. Na platformie tej można obejrzeć kilka seriali dokumentalnych o klubach piłkarskich, przede wszystkim o zajmującym w moim sercu ogromne miejsce Juventusie – Pierwszy zespół: Juventus, ale także Sunderland aż po grób czy W świecie Boca Juniors. A to nie wszystko, ale to już nie tutaj. Czekajcie na kolejny sportowy wpis. Już niebawem!

Andrzej

Wielki fan filmów Marvela i niezobowiązującego mordobicia na ekranie. Co nie przeszkadza mu w tym, że "Ojca chrzestnego" stawia ponad wszystko inne. Seriale też wciąga bez opamiętania i często siedzi przed ekranem całe godziny. A za Red Hot Chili Peppers dałby się pokroić.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: