google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

ZRYTE CIEKAWOSTKI: MARTWICA MÓZGU (1992, reż. Peter Jackson)

ZRYTE CIEKAWOSTKI: MARTWICA MÓZGU (1992, reż. Peter Jackson)
Reklamy

Kiedy myślisz o czymś zrytym, pełnym obrzydzenia i absurdalnym humorze to nie zawsze chodzi o obiad w Twoim domu. Tym razem te skojarzenia dotyczą znakomitego, uznanego w pewnym gronie za klasykę gatunku filmu wyreżyserowanego przez człowieka, który nie zdawał sobie sprawy, że kilka lat później nakręci trylogię „Władcy Pierścieni”. Tak, chodzi o Petera Jacksona i jego słynną, pełną krwi produkcję Martwica mózgu. Pora byście poznali kilka smaczków z filmu, a oto i one:

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.1

1. W końcowej scenie filmu (tej z kosiarką) zostało wykorzystane 300l sztucznej krwi, która była pompowana z prędkością niemal 19 litrów na sekundę! To równowartość 600 butelek 0,5 litrowej wody gazowanej! Dzięki temu film zyskał miano najkrwawszej (ze względu na zużytą ilość imitacji krwi) produkcji jaka do tej pory ujrzała światło dzienne (dla przypomnienia film jest z 1992 roku).

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.2

2. Film początkowo miał otrzymać ograniczenia wiekowe „od lat 15” umożliwiając młodzieży dobry start do późniejszych filmów dla dorosłych. Przyczyniło się do tego duża ilość humoru i abstrakcji. Po głębszym zastanowieniu BBFC (British Board of Film Classification) film ostatecznie otrzymał ograniczenia „od lat 18” – głównie ze względu na nadmierną ilość krwi i niczym filmy z nadmierną nagością stał się „nieosiągalny” dla młodszego widza.

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.3

3. Peter Jackson jako wielki fan oryginalnego „King Konga” z roku 1933 postanowił w swoim filmie ukłonić się olbrzymiej małpie. Występujący w „Martwicy Mózgu” małposzczur został zabrany z Wyspy Czaszki (Skull Island) – tego samego miejsca, na którym znajdował się przerośnięty goryl. Co ciekawe Jackson jest także odpowiedzialny za remake „King Konga”, który nakręcił w 2005 roku.

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.4

4. Ukazane w filmie karty tarota pochodzą z talii Aleistera Crowleya (słynnego brytyjskiego mistyka), jednak dwie karty „Gwiazda” oraz „Książę Pucharów” różnią się od innych kart. Prawdopodobnie zostały one specjalnie przygotowane do filmu. Ciekawe co na to wróżbita Maciej?

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.5

5. Twórca takich filmów jak „Hostel” czy „Śmiertelna Gorączka” i wielki miłośnik gatunku gore w jednej osobie – Eli Roth, powiedział, że „Martwica Mózgu” to jedyny film, który zaspokoił jego nieujarzmioną „żądze krwi” – na szczęście chodzi tutaj o tą sztuczną a nie prawdziwą.

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.6

6. W roli turysty robiącego zdjęcie matce Lionela podczas miażdżenia głowy małposzczura możemy ujrzeć Forresta J. Ackermana – słynnego amerykańskiego pisarza i popularyzatora fantastyki naukowej, który jako pierwszy użył skrótu „sci-fi” na oznaczenie tego gatunku.

Zryte.Ciekawostki.Martwica.Mózgu.7

7. Hiszpański tytuł filmu brzmi „tu madre se ha comido a mi perro” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „twoja matka zjadła mojego psa” – jest to kwestia Paquity użyta w dość oczywistej scenie filmu.

iminfectedpl

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: