google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

RANKING: NAJCIEKAWSZE FILMY Z UDZIAŁEM DAVIDA BOWIEGO!

RANKING: NAJCIEKAWSZE FILMY Z UDZIAŁEM DAVIDA BOWIEGO!
Reklamy

8 stycznia 1947 r w londyńskim Brixton przyszedł na świat David Robert Jones, który dał się poznać światu jako David Bowie – kultowy i uwielbiany artysta, którego muzyka i sceniczny wizerunek w gigantycznym stopniu wpłynęły na kolejne generacje twórców z różnych zakamarków świata muzyki i nie tylko. Gdyby nadal był z nami, dziś świętowałby 73 urodziny. Dzisiejsza rocznica jest pretekstem by powiedzieć kilka słów o innym talencie tego cenionego twórcy, który mogliśmy poznać na małym i wielkim ekranie. Oto nasz ranking najciekawszych kreacji aktorskich Davida Bowiego!

86104_1.1

Prestiż (Christopher Nolan, 2006)

David Bowie jako Nikola Tesla? Przed premierą filmu Christophera Nolana chyba nikt nawet nie podejrzewał, że popularny muzyk mógłby kiedykolwiek wcielić się w słynnego wynalazcę. A jednak! I trzeba przyznać, że mimo znaczących różnic w wyglądzie, nasz dzisiejszy bohater przedstawił bardzo interesującą i intrygującą interpretację amerykańskiego wynalazcy serbskiego pochodzenia. Podobno Nolan kilkakrotnie błagał muzyka o udział w swoich filmie – w wizji reżysera Bowie miał idealną osobowość aby przedstawić ekscentrycznego wizjonera i konstruktora. W tamtym okresie David dochodził do siebie po ataku serca jakiego doznał podczas trasy koncertowej, jednak nękany przez Nolana dał się w końcu namówić na udział w filmie. Rola Bowiego spodobała się zarówno widzom, jak i krytykom. Możemy być jedynie wdzięczni za upór Nolana i pełne zaangażowanie Bowiego, który na planie dał z siebie wszystko!

Pamiętacie-film-„Człowiek-który-spadł-na-ziemię”-z-Davidem-Bowie-Powstanie-serial-oparty-na-jego-fabule

Człowiek który spadł na ziemię (Nicolas Roeg, 1976)

Bowie wciela się w Newtona, przybysza z obcej planety, który w przebraniu człowieka szuka sposobu na uratowanie swojego rodzinnego świata. Na ziemi odnosi finansowy sukces, jednak wpada również w tarapaty pod wpływem naszych ziomków i gwarantuje sobie nałogi, które uniemożliwiają mu wykonanie misji i powrót do swojego świata. Miłosne figle stały się jego ulubionym zajęciem, zaraz obok tankowania hektolitrów alkoholu i oglądania telewizji z wielu odbiorników naraz. Może pod wpływem tego dzieła obce cywilizacje boją się nawiązać z nami kontakt? Ciekawostką jest również fakt, że Bowie pracował nad ścieżką dźwiękową do filmu, jednak ta została odrzucona przez decydentów. Wiele kompozycji z tego okresu wykorzystał nagrywając album „Low”.

307660.1

Ostatnie kuszenie Chrystusa (Martin Scorsese, 1988)

David Bowie jako Poncjusz Piłat w filmowej adaptacji kontrowersyjnej powieści Nikosa Kazantzakisa z 1951 roku? Wybór nie mógł być lepszy, mimo tego, że słynny muzyk zaliczył jedynie stosunkowo krótki występ. Innym kandydatem do roli Piłata był… Sting. Tak, dziś trudno to sobie wyobrazić. Sam film jest na tyle kultową pozycją, że nie ma potrzeby aby streszczać jego fabułę. Mimo wielu protestów, cenzury i zakazów Ostatnie kuszenie Chrystusa do dziś uchodzi za film kultowy, który ma liczne grono miłośników na całym świecie.

28375

Zagadka nieśmiertelności (Tony Scott, 1983)

Wampir John Blaylock to postać dość ekscentryczna, która ukrywa swą prawdziwą i mroczną tożsamość. Miriam Blaylock jest jego kochanką, która zapewniła sobie wieczną młodość żywiąc się krwią swoich wybranków. Jednak John starzeje się bardzo szybko i szuka pomocy u dr Sarah Roberts, która pracuje nad eliksirem młodości. Bowie w jednym z wywiadów powiedział, że aby osiągnąć dostatecznie zachrypnięty głos starzejącego się bohatera, co wieczór wychodził na most i wykrzykiwał wszystkie punkowskie kawałki jakie znał. Cóż – w końcu Punk’s not dead! Może to prawdziwa metoda na wieczną młodość?

Zakonczono-prace-nad-scenariuszem-sequela-Labiryntu_article

Labirynt (Jim Henson, 1986)

Jareth the Goblin King, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych kreacji aktorskich Davida Bowiego! Król Goblinów porywa brata 15-letniej Sary, która nie chciała zajmować się chłopcem i wyraziła życzenie, aby jej brat zamienił się w goblina. No… i wykrakała. Dziewczyna musi przebyć wielki labirynt, aby go uratować. Podobnie jak w wypadku Ostatniego kuszenia Chrystusa, do roli króla Goblinów brano pod uwagę między innymi kandydaturę Stinga – jak widać w starciu z Davidem zawsze wraca na tarczy. Obraz okazał się sporym sukcesem, a baśniowy i niepowtarzalny klimat filmu docenił również Marvel i w latach 1986-1987 opublikowała trzy komiksy inspirowane produkcją.

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: