google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

RECENZJA: IRLANDCZYK. Wytrawna opowieść o nieuchronnym przemijaniu.

RECENZJA: IRLANDCZYK. Wytrawna opowieść o nieuchronnym przemijaniu.
Reklamy

Postrzeganie nowego filmu Scorsese jako kolejnego gatunkowego, świetnie skrojonego oczywiście, przykładu kina gangsterskiego na moje oko mija się z celem. Owszem jest to biograficzna opowieść o mafiozach i przechodzeniu władzy z zakrawionych rąk do rak. Tym razem reżyser Wściekłego byka, Taksówkarza, Infiiltracji czy Wyspy tajemnic ugryzł temat od nieco innej strony pokazujac nie tylko okrucieństwo jakim człowiek może wykazywać się wobec drugiego człowieka, ale też przede wszystkim nieuchronność upływającego czasu. 

Irlandczyk1

Ostatecznie niemal wszyscy bohaterowie trwającego blisko 3,5 godziny filmu stają się figurami, które „przeminęły z wiatrem”. Tytułowy Irlandczyk, Frank Sheeran (Robert DeNiro) jest jedynym nosicielem pamięci po wielkich szychach, które już dawno gryzą ziemię. Wyścig po władzę usłany jest stosem trupów, refleksja nad jej zdobyciem ostatecznie jest bardzo gorzka. Choć niektórym kryminalistom udaje się uniknąć pełnego wymiaru sprawiedliwości, to na końcu nie czeka ich wiekuistaa chwała lecz marny los zapomnianych przez wszystkich, nawet przez własną rodzinę. Scorsese portretuje postacie jako zaślepione przez blichtr, ulotną sławę, posiadających wątpliwy kodeks moralny, zepsutych i pragnących zemsty nawet kiedy sami są sobie winni. Nie brauje w ich zachowaniu także świetego przekonania o swojej nietykalności i nieśmiertelności, przkonania, że swoimi uczynkami stworzą sobie pomniki trwalsze niż ze spiżu. Sam ostatni akt tego dzieła bardzej zmroził mi krew w żyłach niż akty przemocy, jakże zimne wykalkulowane na „ten nam przeszkadza/ten może zostać”.

Oczywiście powyższe odczcuia jakie wysnułem podczas seansu są niczym, w porównaniu z tym co niesie ze sobą ogrom Irlandczyka. Nad kreacjami nawet nie jestem w stanie się zbytnio rozwodzić, ciężko mi bowiem stwierdzić kto mi bardziej zaimponował, DeNiro, Pacino czy Pesci (który miał nielichą przerwę w aktorstwie, poprzedni film z jego udziałem, Rancho miłosci miał premierę w 2010 roku). W filmie jest też rewelacyjna muzyka, której kompozytor, Robbie Robertson, zdecydowanie powienin dostać nominację do Oscara. No właśnie… Oscary! Chyba łatwiej byłoby powiedzieć za co ten film ich otrzymać nie powinien. Jest bowiem pod nie wręcz skrojony, na moje oko powinien być wręcz tym ostatnim w karierze zarówno reżysera, jak i odtwórców głównych ról, wydaje się bowiem idealnym zwieńczeniem ich karier. Oczywiście pracoholik Scorsese już dłubie przy kolejnych projektach, do których zamierza zaangażować DeNiro i DiCaprio.

Irishman3

Ten film zdecydowanie jest przeżyciem na kilku poziomach. Sprawdza się zarówno jako kronikarski film biograficzny, artystyczny manifest siły, której nie jest w stanie powstrzymać podeszły wiek, a jednocześnie to gorzka pigułka i pokazywanie nam w kinie tego czego oglądać nie lubimy – nieuchronnej starości, która pokona najtwardszego motherfuckera. Czy jest to najlepszy film mistrza? Moim zdaniem nie, znacznie bardziej podobają mi się jego poprzednie filmy z naciskiem na Wilka z Wall Street czy rewelacyjną Wyspę tajemnic. Czy jest to film wielki, który stanie się za kilka lat klasykiem? Dla mnie jak najbardziej, choć oczywiście zweryfikuje to czas i ludzie, jak setki filmów przed nim i setki filmów po nim. Scorsese nie musi kręcić filmów pomnikowych, na stare lata mógłby sobie, dajmy na to, odpocząć i być producentem, albo nawet odejść na zasłużoną emeryturę. Tymczasem udało mu się uchwycić na taśmie filmowej wybitnych aktorów w świetnych kreacjach, opowiedzieć w swoim starym, dobrym, stylu co chciał opowiedzieć, a do tego zrobił to w nowoczesny sposób bratając się z Netflixem, który tak dobry film oryginalny w swojej ofercie miał w zeszłym roku (Roma). Ode mnie mocne 8/10 i wielki szacunek dla wszytkich, którzy przyłożyli do tego filmu swoje spracowane dłonie.

 

Stanley

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: