Reklamy

KONIEC SPIDER-MANA W MCU! SONY ODRZUCA PROPOZYCJĘ DISNEY’A!

KONIEC SPIDER-MANA W MCU! SONY ODRZUCA PROPOZYCJĘ DISNEY’A!

spider-man-far-from-home-ending-copertina

To się porobiło! Okazuje się, że Kevin Feige i Marvel Studios nie będą już tworzyć kolejnych filmów o przygodach człowieka-pająka! Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi – Myszka Miki nie doszła do finansowego porozumienia z Sony w sprawie przedłużenia kontraktu na wykorzystywanie postaci w kolejnych filmach MCU! Ba, żądania zaproponowane przez Sony były zupełnie niedorzeczne!  Co to oznacza? Zapraszam!

Kłopotliwa licencja 

Zdaję sobie sprawę, że większość fanów MCU zna temat, jednak ku przypomnieniu – Marvel został zakupiony przez Disney’a na etapie, kiedy firma sprzedała prawa do ekranizacji przygód części swoich herosów. Prawa do realizacji filmów nabyły inne studia (Deadpool i X-Mani trafili do FOX, który obecnie został przejęty przez Disney’a i bardzo możliwe, że bohaterowie tego świata niebawem zagoszczą w kolejnych fazach MCU). Prawa do ekranizacji przygód Spider-Mana posiada Sony, a na mocy dawnych porozumień między stronami, bohater został „wypożyczony” Marvel Studio. Wspólnymi siłami zrealizowano dobrze przyjęte filmy, a ostatni z nich zarobił naprawdę potężne pieniądze. Zakończyła się 3 faza cyklu, wygasły również dotychczasowe umowy między stronami. Od kilku miesięcy szefowie Disney’a i Sony Pictures prowadzili rozmowy w sprawie przedłużenia współpracy – jak widać i słychać, zupełnie bezowocnie, czego rezultatem jest brak praw do ekranizacji przygód Spider-Mena w kolejnych filmach Marvel Studio. Co to oznacza dla świata MCU?

spiderman-homecoming-1000x500@2x

Stark bez następcy! 

Na obecnym etapie trudno sobie wyobrazić, aby heroiczny pajączek od tak wyparował w nadchodzących filmach kolejnej fazy MCU. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę sceny po napisach ostatniego filmu (spokojnie – bez spoilerów) – sugerowały, że ostatnie poczynania Spider-Mana będą niosły za sobą pewne konsekwencje. Ciężar dziedzictwa dorobku Starka spoczywa obecnie na barkach jego młodocianego wychowanka, który miał stać się tym dla świata bohaterów, czym (przez liczne potknięcia i przecieranie szlaków metodą prób i błędów) nigdy nie stał się Iron Man. Problem polega na tym, że Peter Parker nie może od tak wyparować jak Kapitan Marvel, której nieobecność można uzasadnić licznymi obowiązkami w odległych układach planetarnych. Ba! Na tym etapie nie wiemy nawet, czy przyszli twórcy będą mogli odnieść się do jego postaci – wygląda na to, że zapowiada się ciężki start kolejnej fazy MCU i prawdziwa lekcja gimnastyki dla scenarzystów nadchodzących filmów.

spider-man-daleko-od-domu-mcu-1180x541

Megalomania Sony

Tak jest – Sony potraktowało sukces ostatniego filmu jako… swój własny i podobno właśnie na tej podstawie przedstawiło nieosiągalne roszczenia finansowe (zaproponowali Marvel Studio… 5% zysków z przyszłych filmów o Spider-Mania – w dodatku wspomniana kwota miała wpłynąć jedynie w dniu premiery filmu).  Mało tego – Sony  już zapowiada własne filmy o przygodach człowieka-pająka, jednak bliżej nikt nie potrafi szerzej odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób planują pogodzić dotychczasową historię i drogę Spider-Mana w ramach spójnego świata MCU z własną, niezależną od tych wydarzeń wizją. Kolejne otwarcie z oklepanym do bólu dialogiem o wielkiej odpowiedzialności? Kontynuacja ostatnich filmów Sony i człowieku-pająku z uśmiechem psychopaty i polotem kiepskiego komika? Może mają ambicję, aby połączyć losy młodego Parkera z całkiem znośnie przyjętym Venomem, którego kontynuacja jest w planach Sony – jednak to jedynie spekulacja. A może to tylko sprytna zagrywka i pstryczek w nos kasiastej Myszki Miki? W końcu pewny siebie Disney zaproponował uczciwe pół na pół.  I najważniejsze – czy Disney dopuści opcję „kompromisu” w imię dobra kolejnego cyklu filmów? Chociaż – umówmy się – propozycja Sony jest zupełnie niedorzeczna! To okres trudnych decyzji i wielkiego niepokoju fanów – czekamy na dalszy rozwój wypadków i kolejne wieści.

Reklamy

Łukasz "Amov" Jefimow

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: