Reklamy

ZESTAWIENIE: Najciekawsze filmy i seriale biograficzne o seryjnych mordercach

ZESTAWIENIE: Najciekawsze filmy i seriale biograficzne o seryjnych mordercach

Mamy ostatnio może nie tyle zatrzęsienie produkcji o seryjnych zabójcach, co jakiś nieokreślony bliżej ponowny hype na kilka znanych powszechnie nazwisk. Charles Manson i Ted Bundy są wiecznie żywymi i niezdrowo rozbudzającymi wyobraźnię osobnikami, o których powstało przynajmniej kilka filmów dokumentalnych lub biograficznych. Na kilkanaście dni przed premiera głośno komentowanego Pewnego razu w Hollywood postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej produkcjom o seryjnych zabójcach i wybrać dla Was te najbardziej wstrząsające. Które z nich już widzieliście, a które macie zamiar obejrzeć! 

PODŁY, OKRUTNY, ZŁY (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, 2019, reż. Joe Berlinger). To nie jest taki zły film jak mówią, ani tak dobry na jaki się zapowiadał. To co najbardziej szokujące w postaci Teda Bundy’ego (naprawdę bardzo dobry Zac Efron) zostaje poza ekranem, natomiast na pierwszym planie jest jego relacja z Liz Kendall (Lily Collins), wieloletnią partnerką, która zaniepokojona policyjnym rysopisem wskazała go jako podejrzanego. Kendall niemal do samego końca życia Bundy’ego nie była pewna czy był winny, dopiero rozmowa z osadzonym w celi śmierci „popularniejszym od Disneylandu” seryjnym mordercą pozwoliła jej osiągnąć ostateczny spokój. Co ciekawe fanatycznie zakochana w Bundy’m Carole Anne Boone urodziła mu córkę. Jakie jeszcze filmy bądź seriale warto o Bundy’m zobaczyć? Zdecydowanie dokument Netflixa Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego (2019), a połykającym wszystko w tym temacie pozostaje też obadać dziełka Rozważny nieznajomy (1986), Bezlitosny morderca (2002) oraz Bundy: An American Icon (2008).

MANHUNT: UNABOMBER (2017 twórcy: Andrew Sodroski, Jim Clemente). Znakomity, dostępny obecnie na Netflixie serial produkcji Discovery. Paul Bettany portretuje Teda Kaczynskiego, znanego pod pseudonimem Unabomber, który bombami domowej roboty pozbawił życia w ciągu 18 (!) lat działalności 3 osoby. Był bardzo precyzyjny w swoich działaniach, a swoje zamachy wytłumaczył manifestem, który ukazał się w ogólnie dostępnej codziennej prasie. Kaczynski nie jest postacią gwiazdorską, ani paraliżująco przerażającą. Jeśli wierzyć w serialową biografię jest człowiekiem mocno skrzywdzonym przez życie, na tyle mocno, że traumy wyzwoliły w nim precyzyjnego i logicznie myślącego terrorystę. Prawdopodobnie, gdyby nie jego rodzony brat, który podsunął kluczowy trop, nie zostałby schwytany i osadzony w więzieniu ADX Florence, w którym przebywa od 1997 roku. Ciekawskich odsyłam też do filmu Unabomber z 1996 roku, w paraliżującego Stany Zjednoczone Kaczynskiego wciela się Tobin „Jigsaw” Bell.

MONSTER (2003, reż. Patty Jenkins). Debiutancki obraz Jenkins przyniósł Oscara Charlize Theron, która wcieliła się w dramacie biograficznym w Aileen Wuornos. Wuornos została skazana na karę śmierci za zamordowanie sześciu mężczyzn (choć ma „na koncie” jeszcze jedną ofiarę). Była biseksualną prostytutką, której partnerka Tyria Moore (Christina Ricci) zeznawała w sądzie na jej niekorzyść. Niestabilna psychicznie morderczyni stała się też symboliczną bohaterką piątego sezonu American Horror Story: Hotel, fenomenalnie wcieliła się w nią Lily Rabe. Działalność Aileen także jest naznaczona niezmazywalnymi traumami z przeszłości, które popchnęły ją do zbrodniczych czynów. To dość dwuznaczna postać, której momentami można wręcz współczuć.

ZODIAK (2007, reż. David Fincher). Filmów o zbrodniczej działalności nieuchwytnego Zodiaka jest przynajmniej kilka, wśród nich zdecydowanie warty Waszej uwagi jest ten z udziałem Marka Ruffalo, Jake’a Gyllenhaala i Roberta Downey’a Jr. Zodiak działał na przełomie lat 60 i 70, według oficjalnych danych dokonał 37 zbrodni. Nigdy nie został złapany mimo, że wysyłał do prasy listy z zaszyfrowanymi wiadomościami dotyczącymi popełnianych zbrodni. W 2004 roku status śledztwa w jego sprawie stał się nieaktywny, do sprawy powrócono w roku 2007. Oprócz głośnego filmu Finchera zobaczyć możecie jeszcze takie produkcje jak Zodiak z 2005 roku, miniserial Horoskop śmierci (2004), czy niemiecki miniserial Zodiak z 2007 roku.

MINDHUNTER (2017, twórca: Joe Penhall). Rewelacyjny serial opowiadający tak właściwie dwie równoległe historie: pewnego seryjnego zabójcy oraz dwójki agentów FBI, którzy pod koniec lat 70. zaczęli wprowadzać w życie kontrowersyjną metodę portretowania seryjnych morderców poprzez przepytywanie osadzonych. A wśród osadzonych znalazł się chociażby hipnotyzujący Edmund Kemper, morderca dziesięciu osób (w tym własnej matki). Dla interpretacji tej postaci Camerona Brittona (także Umbrella Academy) ten serial koniecznie musicie zobaczyć. Kemperowi udało się uniknąć kary śmierci, po dziś dzień odsiaduje karę dożywotniego więzienia.

HENRY – PORTRET SERYJNEGO MORDERCY (1986, reż. John McNaughton). Michael Rooker zadebiutował w biograficznej opowieści o seryjnym mordercy imieniem Henry Lee Lucas. Lucas pochodził z patologicznej rodziny, jego pierwszą ofiarą była własna matka. Został wypuszczony po dziesięciu latach więzienia, wierzono w jego resocjalizację. Wraz z Ottisem Toolem dokonał ponad 600 (!!!) zbrodni, lubował się w gwałceniu i ćwiartowaniu zwłok. Swego czasu został ogłoszony największym seryjnym mordercą Ameryki. W 2009 roku premierę miał dość słaby dreszczowiec pod tytułem Drifter: Henry Lee Lucas. 

MÓJ PRZYJACIEL DAHMER (My Friend Dahmer, 2017, reż. Marc Meyers). Jeffrey Dahmer to także jeden z „najpopularniejszych” seryjnych morderców, który otrzymał całkiem przyzwoitą biografię. Jest to próba pokazania genezy zła siedzącego w tym niesławnym osobniku, który w latach 1978 – 1991 zamordował 17 osób. Dahmer był gwałcicielem, nekrofilem i kanibalem, jego postać sportretował kojarzący się do tej pory z produkcjami Disneyowskimi (i świetną, nową Sabriną) Ross Lynch. Co ciekawe już w 2002 roku Dahmera sportretował znany tu i ówdzie Jeremy „Hawkeye” Renner.

SZANOWNY PANIE GACY (Dear Mr. Gacy, 2010, reż. Svetozar Ristovski). Ten film jest o tyle ciekawy, że opowiada nie tyle o działalności Johna Wayne’a Gacy’ego (William Forsythe) (33 ofiary na koncie, głównie młodzi mężczyźni, homoseksualiści), który poza tym, że był seryjnym mordercą to udzielał się charytatywnie i słynął ze stroju klauna, co o pewnym nastolatku, który nawiązał z nim kontakt na potrzeby zaliczenia pracy z kryminologii. Między bohaterami zaczyna oczywiście tworzyć się niezdrowa więź… Warto też zerknąć na filmy Gacy z 2003 roku oraz Złapać mordercę z 1992 roku, oraz na American Horror Story: Hotel gdzie Gacy’ego portretuje Jonathan Lynch Carroll.

IN THE LIGHT OF THE MOON (2000, reż. Chuck Parello). Jeden z sensowniejszych filmów o działalności Eda Geina, gościa, który swoją działalnością zainspirował twórców Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Alternatywnie możecie też zerknąć na Deranged z 1974 roku, choć tam morderca ma wymyśloną tożsamość – Ezra Cobb. Ed Gein to bodajże najbardziej makabryczny z wymienionych tu osobników, którzy z ludzkich szczątków potrafił montować sobie sprzęty domowego użytku. Thomas Harris inspirował się nim tworząc bohaterów Czerwonego Smoka (Zębowa Wróżka) oraz Milczenia owiec (Buffalo Bill). Niestety większość filmów stricte biograficznych o tym osobniku nie jest warta polecania, wymieniony przeze mnie oglądacie na własną odpowiedzialność.

HELTER SKELTER (2004, reż. John Gray). Polecam przede wszystkim ze względu na uderzające podobieństwo Jeremy’ego Davisa do słynnego seryjnego mordercy, który przez lata swojej działalności stworzył wokół siebie prawdziwy kult jednostki. Pojawił się chociażby w South Park (odcinek Merry Christmas Charlie Manson), oraz zainspirował znanego tu i ówdzie Marilyna Mansona. Najświeższym filmem o dokonaniach Mansona jest Charlie Says w reżyserii Mary Harron (American Psycho). Polecam też wniknięcie w postać Mansona w American Horror Story: Kult, ze względu na świetną kreację Evana Petersa.

I to by było na tyle moi drodzy słodkich snów i zapraszam do…

GRUPY FILMOWO SERIALOWEJ: GRUPA FILMOWO-SERIALOWA

GRUPY INTEGRACYJNEJ: BANIORYLCE – SPOTKANIA I INTEGRACJA

Reklamy

Stanley

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: