google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

PREMIERA NA NETFLIX: JAK SPRZEDAWAĆ DRAGI W SIECI (SZYBKO), czyli rekiny nielegalnego biznesu

PREMIERA NA NETFLIX: JAK SPRZEDAWAĆ DRAGI W SIECI (SZYBKO), czyli rekiny nielegalnego biznesu
Reklamy

Netflix od jakiegoś czasu atakuje nieco rynek europejski. Po Dark i Berlińskich Psach prezentuje nam swoją kolejną, niemiecką produkcję. Jak sprzedawać dragi w sieci(szybko) to 6-odcinkowa historia o utracie dziewczyny, próbach jej odzyskania i budowaniu wielkiego biznesu internetowego. I nie będzie to łatwe zadanie, bo nasi bohaterowie to młodociani nerdowie, którzy co prawda wiedzę informatyczną mają olbrzymią, to o narkotykach nie wiedzą praktycznie nic. Czy pomimo tego osiągną sukces ? Czy kolejna produkcja Netfliksa to komediowy odlot czy jednak źle dobrana pigułka?

Nie ukrywajmy, niemiecki humor to żart dość specyficzny i niekoniecznie każdego musi bawić. Trzeba mieć nieźle zrytą banię lub być pod wpływem pewnych środków, aby wsiąść na tę karuzelę śmiechu. Ja nie byłem jej pasażerem podczas seansu, ale nie zmienia to faktu, że i tak zostałem pozytywnie zaskoczony. Spodziewałem się co prawda komedii, a otrzymałem informatyczny obyczaj, który nieco zapożycza elementy z takich produkcji Social Network, Steve Jobs czy Breaking Bad, ale jednocześnie pisze swój własny komentarz. Uzmysławia widzom jak bardzo technologia jest obecna w naszym życiu i z jaką łatwością w sieci możemy nabyć dany produkt, nawet jeśli jest on nielegalny i zagrażający naszemu zdrowiu czy nawet życiu. Nasi młodzi bohaterowie właśnie wpadają na taki pomysł biznesu. A wszystko to przez kobietę…

Otóż, nasz główny bohater Moritz zostaje rzucony przez swoja ukochaną Lise, która smali cholewki do przystojnego, wysportowanego dilera. Imprezy u Daniela zawsze kończą się całonocnym zażywaniem narkotyków wszelakich maści, przede wszystkim pigułek i odjazdem nie gorszym niż w Las Vegas Parano. Czas odzyskać dziewczynę, zdobyć dragi, przekonać do tego kumpla i zanurzyć się w świecie dark netu! Scenarzyści nie wysili się za bardzo nad motywacjami naszych programistów, którzy tworzą wielkie, internetowe, narkotykowe imperium od podstaw. Jednak, ten, który nie robił wielkich rzeczy pod wpływem miłości niech pierwszy rzuci kamieniem! Sam punkt wyjścia nie jest najgorzej napisany, dużo trudniej jestem w stanie uwierzyć w tak ogromną przemianę i pewność siebie Moritza. To skromny, cichy, inteligentny chłopak, który w szkole traktowany jest bardziej jak powietrze niż żywa istota. I w bardzo szybki tempie zaczyna porównywać się do Steva Jobsa, szantażować kryminalistów czy udawać poważnego biznesmena, który nie boi się niczego. Jego kumpel co prawda ma pewne obiekcje na temat jego poczynań, ale w rezultacie prędko zostaje przekonany do nielegalnej działalności i to pod okiem nadopiekuńczej mamy! Ja rozumiem, że to krótka produkcja, gdyż całość można obejrzeć w mniej więcej trzy godziny, ale w dalszym ciągu jest to mankament produkcji. Ewidentnie twórcy bardziej skupili się na gnaniu fabuły do przodu, niż na charakterystyce głównych bohaterów.

Faktem jest, ze w Jak sprzedawać dragi w sieci(szybko) dzieje się naprawdę dużo. Imprezy, podróże małe i duże, ukrywanie swojej działalności linijkami kodów oraz szukanie dostawców. I oczywiście zażywanie nielegalnych środków. Jest to ukazane w dosyć oryginalny, miejscami psychodeliczny sposób, przy czym często spotkamy się z komentarzem odnośnie produktu, jakby były to najnormalniejsze zakupy w Mango. W luźnym stylu twórcy zaznaczają nam jak wielki wpływ mają media społecznościowe na całe nasze życie. Zaczynając własnie od nich możemy natknąć się na takie treści w sieci, które nie powinny być tak łatwo dostępne…a jednak są. Kolejnym spectrum jest również to, że dostawca produktu wcale nie musi być jego użytkownikiem, aby umieć to dobrze sprzedać. Żyjemy w internetowym świecie obłudy i fejku, o czym serial w przystępny sposób nas informuje.

Ta niemiecka produkcja nie wywróci waszego życia do góry nogami i pomimo tego, że ma pewne mankamenty ogląda się to wyjątkowo dobrze. Jestem nawet w stanie stwierdzić, że niektóre osoby może rozbawić. Na mnie tak nie wpłynął, ale nie mogę powiedzieć, że to był stracony czas. To sprawnie zrealizowany serial i jeśli odrzucicie na dalszy plan łatwość naszych bohaterów w podejmowaniu pewnych decyzji i ich szybkie przemiany to powinniście bawić się całkiem nieźle.

Ponton 7/10

Marcin Ponton Gontarski

Fan kina i seriali. Krążą plotki, że wszystko co jest w odcinkach to obejrzy. Dementuje i po kryjomu ogląda, Zazwyczaj się przyznaje i o tym opowiada. Lubi gadać, nawet nagrywa i wrzuca w formie podcastu na YouTube. Przede wszystkim szuka kreatywności w świecie filmu i telewizji, czegoś nowego, co przyśpieszy bicie jego filmowego serca. W wolnych chwilach ogląda seriale, chodzi do kina i gra na PS4.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: