google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

PREMIERA NA NETFLIX: PERFEKCJA, CZYLI O DWÓCH TAKICH, CO ZRYJĄ CI BANIE?

PREMIERA NA NETFLIX: PERFEKCJA, CZYLI O DWÓCH TAKICH, CO ZRYJĄ CI BANIE?
Reklamy

Poziom produkcji filmowych Netflixa to równia pochyła. Owszem, jesteśmy zaskakiwani takimi perełkami jak Roma czy Ballada o Busterze Scruggsie, ale również działa to w druga stronę i wyrywamy sobie włosy podczas oglądania takich kitów jak na przykład Polar. Najnowsza pozycja tej platformy ( premiera 24.05 ) to w zasadzie tytuł, po którym nie wiedziałem czego się spodziewać. Wyszedł całkiem znienacka, jednak stosunkowo krótki metraż ( trwa jedynie półtorej godziny ), aura tajemniczości oraz nazwiska aktorek, wcielających się w główne role przekonały mnie do seansu. Na ekranie zobaczymy Allison Williams, znana z filmu Uciekaj! oraz Logan Browning, którą możecie znać z serialu Drodzy biali. Czy Perfekcja jest warta waszego czasu, czy wręcz przeciwnie? Otóż, odpowiedź leży gdzieś pośrodku.

Zacznijmy od uświadomienia tego, o czym jest właściwie ten film. A nie jest do końca najłatwiejsze zadanie, bo rozwalenie tej produkcji na czynniki pierwsze wiązałoby się z mnóstwem spojlerów. W skrócie jest to historia dwóch, ambitnych, młodych wiolonczelistek, które spotykają się w renomowanej szkółce muzycznej. Pierwsza z nich to Charlotte – wraca do miejsca, gdzie 10 lat temu uczęszczała, ale przez chorobę matki była zmuszona zrezygnować z dalszej pracy nad swoim niebywałym talentem. Poznaje tam Lizzie, nową uczennicę, której zdolności spokojnie mogą konkurować z umiejętnościami byłej studentki. Relacja miedzy nimi jest osią historii, od początku towarzyszy nam pytanie: czy między nimi dojdzie do zbliżenia, miłości czy raczej przeciwnie – do zawiści, zazdrości lub ewentualnej gry, mającej na celu zniszczeniem ambicji konkurentki. To bardzo ciekawy punkt wyjścia, bo to jak dalej potoczą się ich losy intryguje przez cały seans. A nie będzie to wcale taka oczywista historia o dwójce uzdolnionych wiolonczelistek. Wiele razy potrafi zaskoczyć.

undefined

Niebywałym plusem jest oprawa audiowizualna. Piękne kadry wraz z przepiękną muzyką oraz ciekawe zabiegi retrospektywne sprawiają, że otrzymujemy ucztę dla oczy i uszu. Są również momenty, kiedy mniej wrażliwi widzowie mogą odwracać wzrok, takie jak częste wymiociny, robactwo czy minimalistyczne sceny gore. Każdy ten element perfekcyjnie wpływa na tajemniczość i momentami film gładko płynie, powodując przyśpieszenie pracy serca. Przykuwa uwagę, a zwroty akcji są dosyć sensownie przemyślane. Do pewnego momentu możecie myśleć o autentyczności pewnych sytuacji. I zachowania bohaterek są do tego stopnia niewiarygodne, a wręcz głupie, że człowiek potrafi złapać się za głowę. Jednak twórcy parę razy nadchodzą z odpowiedziami i tłumaczą dlaczego w ten czy inny sposób zachowują się kobiety. Jest to jednocześnie plusem jak i minusem, bowiem dzięki temu, historia szybko wraca na własne tory, jednak z drugiej strony nie pozostawia własnej interpretacji. Szczególnie jest to widoczne w wielkim finale. Mamy podane na tacy gotowe rozwiązanie, a sytuacje zaznaczone między czterema aktami wytłumaczone. Kwestią sporną jest to czy będzie to dla Was wiarygodne, czy nie. Osobiście, nie wszystkie zachowania i rozwiązania mnie usatysfakcjonowały.

undefined

Perfekcja, dążenie od celu, bycie idealnym to bardzo istotny watek nowej produkcji Netflixa. Relacje obu kobiet bezpośrednio do tego nawiązują, czego efekty widać w ostatnich minutach filmu. Możemy to również traktować jako sygnał, głos rozsądku, że dążenie do perfekcji jest złudne, jest czasem zbyt dużym poświęceniem i trzeba znać swoje limity. Film nie jest pozbawiony wad, jednakże z całą pewnością jest to dość oryginalny tytuł, który zachwyca swoja oprawą audiowizualną, a aktorki udźwignęły swoje role, są naturalne i charyzmatyczne. Potrafimy stwierdzić czy kibicujemy Charlotte, czy Lizzie czy może i jednej i drugiej. W sam raz na majowy wieczór, mi osobiście „bani nie zrył” aż tak bardzo, ale myślę, że znajdzie swoich fanów, którzy parę razy mogą zostać zaskoczeni podczas seansu.

Ponton 6/10

Marcin Ponton Gontarski

Fan kina i seriali. Krążą plotki, że wszystko co jest w odcinkach to obejrzy. Dementuje i po kryjomu ogląda, Zazwyczaj się przyznaje i o tym opowiada. Lubi gadać, nawet nagrywa i wrzuca w formie podcastu na YouTube. Przede wszystkim szuka kreatywności w świecie filmu i telewizji, czegoś nowego, co przyśpieszy bicie jego filmowego serca. W wolnych chwilach ogląda seriale, chodzi do kina i gra na PS4.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: