google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

RECENZJA: CZARNOBYL, CZYLI REALISTYCZNIE O POTWORNEJ KATASTROFIE

RECENZJA: CZARNOBYL, CZYLI REALISTYCZNIE O POTWORNEJ KATASTROFIE
Reklamy

Nie jestem historykiem. Nie wiem co tam się rzeczywiście wydarzyło. Nie mam pojęcia czy serial produkcji HBO oddaje realizm tych okropnych wydarzeń, za to widzę, że jest on bardzo realistycznie nakręcony. Jest przerażający, akcja dzieje się bardzo szybko, właściwie w pierwszym odcinku mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym, a „postacią” centralną jest sama śmiercionośna elektrownia. Lecz nie samym horrorem nas twórcy dokarmiają, bowiem równocześnie dzieją się tutaj rodzinne dramaty, oraz przebrzydłe polityczne gierki. 

Katastrofa w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, minęło więc od niej już ponad 33 lata. Wybuch reaktora sam w sobie stał się przetrawionym przez popkulturę tajemniczym zdarzeniem, które znamy przede wszystkim z rozmaitych artykułów, filmów dokumentalnych, czy z drugiej strony wariacji na ten temat (horror Czarnobyl. Reaktor strachu z 2012, gra komputerowa S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla). W produkcji HBO nie ma się co doszukiwać elementów science-ficion, jak wspomniałem na wstępie postawiono na realizm, choć oczywiście nie może zabraknąć dudniącej muzyki, oraz scen rodzinnych, które mają nam uwierzytelnić horror jaki przeżyli mieszkańcy tej miejscowości. Która była niesamowicie piękna, a po której pozostały zgliszcza i „widoki rodem z filmów grozy.

Tuż po wypadku, grupa pracowników próbuję ustalić co tak naprawdę się wydarzyło, a jeden z przełożonych jasno daje do zrozumienia swoim podwładnym, że skala wypadku jest znacznie mniejsza niż w rzeczywistości. To co się tam wydarzyło było, według scenarzystów, podszyte brudną polityką, zatajaniem faktów i działalnością „na korzyść państwa”. To polityczne przekonania doprowadziły do zbagatelizowania skali zagrożenia, widać to wyraźnie w rozmowie tych wszystkich starszych panów ustalających wspólną wersję wydarzeń. Szczególnie, że sam reaktor był imienia Lenina, więc włodarze nie mogli doprowadzić by kojarzył się z tym z czym kojarzy nam się po dziś dzień. Przerażająca jest tutaj ta ludzka ignorancja, zapewnienia, że to wszystko jest bezpieczne, nawet kiedy pojawiają się pierwsze symptomy rozprzestrzeniającego się promieniowania. Chyba najbardziej zszokowała mnie scena na moście gdzie całe rodziny obserwują „piękny” widok płonącej elektrowni. Młodzi ludzie obserwujący „śnieg”, że się tak wyrażę, pod adresem radioaktywnego opadu, tańczą, śmieją się, nie mają bladego pojęcia, że wkrótce zaczną chorować.

Nie ma sensu bym się dalej nad tym serialem pochylał, bo to po prostu trzeba zobaczyć. Jeśli należycie do grupy osób interesujących się tą tematyką to liczę na Wasz odzew w komentarzach. To zdecydowanie jedna z najważniejszych premier maja jak i pierwszej połowy roku 2019 w ogóle. Trochę jednak szkoda, że odbiór serialu zakłóca… język angielski. Cios jaki zada nam ta produkcja byłby jeszcze bardziej powalający, gdybyśmy usłyszeli ojczysty język mieszkańców Czarnobyla. A tak pozostają nam jedynie wstawki w tym języku i imiona i nazwiska. Poza tym Czarnobyl to miażdżąca i bardzo „nieprzyjemna” produkcja. Czyli taka jaka powinna być.

9/10

Stanley

One thought on “RECENZJA: CZARNOBYL, CZYLI REALISTYCZNIE O POTWORNEJ KATASTROFIE

  1. Mało oglądam telewizję, nie mówiąc o serialach, nie korzystam w Netfliksa itp wynalazków. HBO mam przypadkowo w gratisie przez chwilę przedłużając abonament w kablówce. Słysząc kilka razy opinię: „fajny film” parę dni temu postanowiłem zajrzeć na HBO i obejrzeć, z nudów. Skończyło się tym, że obejrzałem 5 odcinków w 2 wieczory, a gdybym mógł obejrzałbym wszystkie od razu. Dla mnie, choć specjalistą nie jestem film przejmujący, oddający w dużej części zapewne realizm sytuacji. Pokazanie tego do czego prowadzi ślepa wiara w system i zaprzeczanie oczywistym faktom (aż dziw bierze, że ludzie tęsknią dziś za socjalizmem i zamordyzmem). Może dlatego historia porusza, bo każdy kto tak jak ja pamięta picie płynu lugola przed pochodem pierwszomajowym w 1986r. czuje się jakby częścią tej historii. Ciekawie przedstawione postacie, wiele wyjaśnień dla laików czym kończy się zabawa z atomem i co tak naprawdę tam się stało w momencie wybuchu oraz skutki po nim. Obowiązkowa „lektura” dla każdego, szczerze polecam.

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: