google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

ZWIASTUN STAR WARS IX: THE RISE OF THE SKYWALKER – ANALIZA AMOV’A

ZWIASTUN STAR WARS IX: THE RISE OF THE SKYWALKER – ANALIZA AMOV’A
Reklamy

swriseheader

Stało się! Ziścił się najgorszy koszmar troo cvlt geeków związanych z dawnymi dziejami odległej galaktyki! Trzecia trylogia jest nadal kanoniczna! A poważnie – na ostatnim Star Wars Celebration pojawił się długo wyczekiwany tytuł IX epizodu gwiezdno-wojennej sagi i pierwszy zwiastun nowego obrazu J.J. Abramsa. Na cholerę autor pozwolił sobie na tak pretensjonalny wstęp? A no właśnie… większość tych scen znałem już z rozmaitych przecieków i bardzo liczyłem na to, że tym razem obcuję z kiepski dowcipem maniaków serii. Niestety – w krótkim materiale zawarte są dokładnie te wątki, z którymi miałem nieprzyjemność zapoznać się na rozmaitych forach niecierpliwych fanów. Czego dowiadujemy się z krótkiej zajawki? Spokojnie, czytajcie bez obaw – w tym materiale nie pojawią się choćby najdrobniejsze nawiązania do przecieków i potencjalnych spoilerów. Zapraszam!

e4ba3739-9372-42ea-99da-dd0b9a58e46d-VPC_STAR_WARS_EPISODE_IX_TRAILER_DESK_THUMB.00_01_00_19.Still001

REY

Zajawka nadchodzącego dzieła J.J Abramsa na samym wstępie prezentuje nam scenę z Rey, która szykuje się do pojedynku z nadlatującym myśliwcem Najwyższego Porządku. Akcja rozgrywa się na pustynnej planecie, podobnej do skalisto-pustynnej Jedhy, albo Jakku. Narratorem sceny jest sam Luke Skywalker, który obwieszcza, że kolejny pojedynek odbędzie się z udziałem nowego pokolenia… o ironicznym wydźwięku jego słów przekonamy się kilka scen później.

kylo-rens-mask-1555097945806_1280w

KYLO

Po krótkim ujęciu przelatującego statku widzimy nieustraszone… ekhem… potężne… hmmm… po prostu wodza Najwyższego Porządku – Kylo Rena. Sceneria przypomina lokację znaną z finałowej walki epizodu VII na terenie bazy Starkiller. Widzimy jak niezrównany wódz złowrogiej organizacji (autor w tej chwili płacze ze śmiechu – wybaczcie) kosi z uporem maniaka jakiegoś bliżej nieokreślonego randoma, a następnie… skleja swój stary hełm za pomocą czerwonego super-glue. Adam Driver to naprawdę dobry aktor – mówię to bez choćby szczypty ironii. Jakaś frakcja mądrych głów Lucasfilmu albo go nienawidzi, albo odlecieli tak daleko w odmęty zewnętrznych rubieży, że zupełnie nie rozumiem ich pomysłów na kreację tej postaci.

null

FINN, DROIDY I LANDO

Następuje szybka wymiana ujęć z udziałem stojącego i patrzącego w dal Finna po wizycie u fryzjera, kołyszącymi się droidami i… czarującym uśmiechem Lando na diecie składającej się z burgerów na bazie dorodnej Banty w kadłubie Sokoła Milenium. W tej chwili w głowie rozbrzmiały mi raz jeszcze słowa Luka o walce nowego pokolenia… Następnie następuje sekwencja scen walki na pustynnej planecie i ucieczka Poe na pojeździe podobnym do tego, jaki widzieliśmy podczas pojedynku nad jamą Sarlacca w Powrocie Jedi – wnioskuję, że trend do kopiowania zabiegów znanych z klasycznej trylogii zostanie zachowany.

null

LEIA

Księżniczka Rebelii, córka Lorda Vadera, siostra Luka Skywalkera i matka najbardziej rozkapryszonego antagonisty w historii Star Wars po raz ostatni pojawi się na wielkim ekranie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, kultowa i uwielbiana przez gwiezdno-wojennych geeków Carrie Fisher pojawi się w kilku niewykorzystanych ujęciach z poprzednich filmów, aby twórcy godnie pożegnali postać w ostatniej części najnowszej trylogii. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, miała ona pełnić rolę mentora epizodu IX, jednak plany te pokrzyżowała nagła śmierć aktorki w grudniu 2016 roku. W krótkiej scenie widzimy ją w czułym uścisku (przypominającym spotkanie po latach z ukochanym krewnym 😉 ) z Rey.

uploadscardimage9691318631e765-8cb5-4ba3-8558-a5f6d7ef5e50.jpg950x534__filtersquality90

GNIEW OCEANU

W ostatnich ujęciach widzimy drużynę naszych protagonistów nad brzegiem oceanu, wpatrujących się w umiejscowiony w jego centrum gigantyczny obiekt, który na pierwszy rzut oka wygląda jak fragment zniszczonej gwiazdy śmierci. Na tym etapie niepokoi mnie fakt, że w zajawce widzimy jedynie otwarte i bardzo przyziemne lokacje, pozbawione ducha odległej galaktyki. Liczę na to, że J.J. Abrams zdecydował się pokazać tylko bezpieczne, nie zdradzające zbyt wielu wskazówek ujęcia (z czego zasłynął w czasie promocji epizodu VII), aby nie psuć zabawy podczas seansu najnowszego filmu. Jednak żadna z dotychczas zaprezentowanych scen nie zelektryzowała fanów w takim stopniu jak…

star-wars-the-rise-of-skywalker-palpatine

ŚMIECH IMPERATORA

Na samym końcu słyszymy dobrze nam znany, demoniczny śmiech Dartha Sidiousa. J.J. Abrams w wywiadzie udzielonym magazynowi Empire potwierdził, że Palpatine powraca i ten śmiech na końcu nie jest tylko smaczkiem dla wytrawnych fanów sagi. W jakiej roli ma pojawić się unicestwiony przed laty przywódca Galaktycznego Imperium? Tego dokładnie nie wiemy. Jego śmiech napawa mnie swoistą nadzieją, że jednak ciemna strona ostatecznie zwycięży w galaktycznym konflikcie, a Sithowie raz jeszcze będą rządzili galaktyką!

Z zapowiedzią możecie zapoznać się poniżej:

Zapraszam również do zapoznania się z krwawą debatą Zrytych Redkatorów o kierunku najnowszej trylogii:

AMOV VS STANLEY: STAR WARS IX – CZY WARTO CZEKAĆ NA KOLEJNE PORGI?

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: