google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

TOP 5 STANLEYA: Najciekawsi ekranowi nauczyciele!

TOP 5 STANLEYA: Najciekawsi ekranowi nauczyciele!
Reklamy

Protesty nauczycieli stały się faktem. Nie mnie oceniać czy są one słuszne, czy może zasługują na potępienie. Jedno jest pewne, popkultura przez lata dostarczyła nam nauczycieli inspirujących, wielkich indywidualistów stawiających zdecydowanie wyżej dobro swoich uczniów niż własne. Ich słowa pozostawiły w nas trwały ślad, ich zachowanie jest wzorem do naśladowania dla prawdziwych nauczycieli. Postanowiłem przybliżyć Wam piątkę postaci filmowych, które mają w sobie to magnetyczne coś, sprawiające, że chce się chłonąć wiedzę. Piszcie w komentarzach czy zgadzacie się z moim wyborem i kogo Wam na tej liście brakuje! 

SEVERUS SNAPE (seria Harry Potter). O Snajperze można by napisać oddzielny, złożony artykuł analizujący go jako człowieka, ale to nie czas i miejsce moi drodzy. Co prawda można mu jako nauczycielowi zarzucić stronniczość i większe fory wobec domu, którego był opiekunem, ale nie można odmówić mu wiedzy przekazywanej uczniom w należyty sposób. Jestem dość przewrotny pod kątem jego wyboru, bowiem doskonale zdaję sobie sprawę, że profesor McGonagall jest nauczycielką z krwi i kości, i kiedy trzeba to też „do rany przyłóż”. Snape jednak punktuje u mnie wiedzą na temat bardzo złożonych eliksirów, gdzie kilka pomyłek może kosztować życie. Do tego był tak zdolnym uczniem, że sam modyfikował podręczniki do nauki sprzeciwiając się prostolinijnemu podążaniu za programem nauczenia. Dla mnie to jeden z najlepszych nauczycieli w Hogwarcie. Ci do obrony przed czarną magią byli co chwilę wymieniani, profesor Trelawney nie miała za równo pod sufitem, Hagrid z nauczaniem miał niewiele wspólnego, a całej reszty właściwie za dobrze nie dane było nam poznać.

JOHN KEATING (Stowarzyszenie Umarłych Poetów). Film wyreżyserowany przez Petera Weira został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. Przypominam, że Keating grany przez nieodżałowanego Robina Williamsa postawił sobie za cel honoru wprowadzić do placówki, w której obowiązują rygorystyczne zasady dużo swobody, pokazując swoim uczniom, że życie jest krótkie i należy z niego czerpać garściami póki trwa. Seize the day, carpe diem moi drodzy. Z perspektywy czasu film ten wydaje się jeszcze bardziej aktualny i potrzebniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

DEWEY FINN (Szkoła rocka). Linklater to reżyser wszechstronny i w głupawe komedie (ale z morałem) też potrafi. W sumie to Jack Black nie gra Finna, on nim po prostu jest. No ale wyssałeś rock’n’rolla z maminego cyca to inaczej być nie może. To bardzo spoko familijny film, w którym muzyka gra nawet większą rolę niż sama fabuła. Polecam dla totalnego relaksu!

LOUANNE JOHNSON (Młodzi gniewni). To jest film ważniejszy dla kinematografii niż można by przypuszczać. Pokazujący problemy nastolatków z lat 90-tych, mieszkających w slumsach, spotykających się z rasizmem, odrzuceniem przez społeczeństwo, stykającymi się z narkotykami i poszukującymi kogoś, co ich poprowadzi. I Johnson stara się ich na wszelkie sposoby z tego bagna wyciągnąć. Film jest dramatem biograficznym, opartym o książkę napisaną przez samą Johnson, byłą panią oficer marines, w którą wcielała się wtedy jedna z najbardziej pożądanych aktorek w Hollywood – Michelle Pfeiffer.

CHARLES XAVIER (seria X-Men). Nie jest to może pierwszy nauczyciel przychodzący nam do głowy, bo i szkoła dla mutantów nie należy do dość oczywistych placówek, aaaaaale. Ten gość zdecydowanie próbuje, stara się, choć nie zawsze mu się udaje, przez co jego byli uczniowie stają się jego wrogami. Oczywiście szłoby mu dużo łatwiej gdyby nie próbujący pokrzyżować (he, he) mu plany Magneto. Tak czy siak jest to gość, którego stronę, gdybym był mutantem, trzymałbym na 100% Niezależnie czy o wyglądzie McAvoy’a czy Stewarta.

Stanley

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: