Reklamy

RANKING | NAJLEPSZE FILMY QUENTINA TARANTINO!

RANKING | NAJLEPSZE FILMY QUENTINA TARANTINO!

z15317117Q,Quentin-Tarantino

Tarantino wyszalał się na dzikim zachodzie i już niebawem zobaczymy 9 film mistrza zrytego kina, czyli Once Upon a Time in Hollywood! Oczekiwania mam bardzo wysokie, tym bardziej, że Quentin Tarantino zaangażował pierwszoligową obsadę. Na ekranie pojawią się: Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Al Pacino, Bruce Dern, Kurt Russell, Dakota Fanning, Luke Perry, Tim Roth i Michael Madsen. Zacieram ręce i odświeżam stare klasyki, aby nieco umilić sobie oczekiwania na nadchodzącą premierę. Z tej okazji zapraszam do zestawienia TOP 5 najlepszych filmów w reżyserii Quentina Tarantino. Zaczynajmy!

Film w filmie!

Domyślam się, że w większości przypadków trafili tu wytrawni fani mistrza zrytego kina, jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tarantino winien Ci jestem wyjaśnienie. Jego filmy dzieją się w 2 uniwersach: The Realer Than The Real World – tu akcja dzieje się w  świecie realnym, oraz The Movie Movie Universe – czyli w filmie wewnątrz jego własnych filmów, gdzie pozwala sobie na znacznie większą dawkę absurdu i zapomina o licznych prawach fizyki. Tyle uwag wstępnych i zaczynamy od… a jakże by inaczej!

pulpfiction

Pulp Fiction (1994)

Bez jaj – czy w tym miejscu potrzebny jest jakikolwiek wstęp? Czyż nie jest to wybitne arcydzieło kinemato… ha,ha – no właśnie nie! Pulp Fiction ma masę błędów realizacyjnych. I wiecie co? Kocham go ze swoimi niedoskonałościami! Nie jest to film idealny – jest to film kultowy. Największą jego zaletą jest doskonała obsada (nieśmiertelny duet Travolta + L. Jackson), wyraziści bohaterowie i wyśmienite dialogi. Ten ostatni element jest najmocniejszą stroną niemal wszystkich filmów Tarantino. Serio? Nie oglądałeś? Ok – śpieszę z pomocą. Akcja rozgrywa się w świecie The Realer Than The Real World, a centralną postacią obrazu jest… Pokrak. Człowiek sado-maso, który stanowi sekretny element wystroju piwnic sklepu Zeda. Kim był Zed? Zed… dowiecie się w finale. Ponadto pojawia się sekretny wątek duszy (rozgryziecie to po jakimś 100 seansie) Marcelusa Wallesa, który z całą pewnością nie wygląda jak dziwka. Została ona zaklęta w walizce, a kluczem do rozwikłania tej zagadki jest tajemniczy plaser i ustawiona walka bokserska. Pojawiają się również wątki zgubnych skutków nałogu i głębokiego nawrócenia. Cóż, wartościowe kino! Warto odnotować historię pewnego zegarka – nie wnosi nic cennego do fabuły, jednak jest najbardziej pouczającą historią w całym filmie. 10/10 – Pulp Fiction to niesamowita i poruszająca historia z morałem, która gwarantuje doskonałą zabawę dla całej rodziny!

quentin-tarantino-reservoir-dogs1

Wściekłe Psy (1992)

Pierwszy pełnometrażowy film naszego bohatera. Jego podstawą są wyśmienite dialogi i właśnie ten element będzie fundamentalnym i najważniejszym aspektem każdej kolejnej produkcji Tarantino. Jest również pewien pomost pomiędzy debiutem a Pulp Fiction. Reżyser potwierdził, że Mr. Blonde oraz Vincent Vega są braćmi i planował nawet osobny film o ich losach (jak doskonale wiemy, pomysł ten nigdy nie został zrealizowany – szkoda). Film opowiada o nieudanym napadzie na sklep jubilerski, po którym kilku jego uczestników spotyka się w opuszczonym magazynie, by ustalić kto był wtyką gliniarzy. Brzmi sztampowo? Nic co w swoim umyśle wykreował Tarantino nie jest tak oczywiste! Najlepszą zabawą po seansie jest dochodzenie, kto tak naprawdę zdradził –

pobrane

Kill Bill vol.1 (2003)

Zabijcie, ukrzyżujcie… a najlepiej kataną potnijcie – za kultową uznaję tylko jedynkę. Za cholerę nie jestem w stanie przeżyć tych samych emocji i równie dobrze się bawić w wypadku drugiej części historii Czarnej Mamby i jej porachunkach z dawnym ukochanym. Kill Bill to rasowe kino zemsty, okraszone dużą dawką okrucieństwa, groteskowych scen walki i czarnego humoru. Ogromne wrażenie robią retrospekcje dotyczące rozmaitych postaci, a w sposób szczególny wątek anime o przeszłości O-Ren Ishii – jednej z protegowanych Billa, która została bossem Yakuzy i liderką bojówki Crazy 88. Skoro o niej mowa – Tarantino pojawia się w filmie jako jeden z zamaskowanych podwładnych O-Ren. Film jest hołdem Tarantino dla samurajskiego kina, które namiętnie katował jeszcze jako pracownik wypożyczalni kaset VHS. W postać Hattori Hanzô wciela się Shin’ichi Chiba, japoński aktor i mistrz sztuk walki, którego Quentin podziwiał za młodu. Dociekliwe oko zauważy, że w wypadku tej produkcji mamy ogromną ilość wpadek. Lista, która pojawia się w filmie dwukrotnie, za każdym razem wygląda zupełnie inaczej. Również scena animowana zawiera błędy – zwróćcie uwagę na paznokcie O-Ren w chwili, gdy szykuje się do strzału (taaak… oglądałem ten film naprawdę wiele razy). Niektórzy twierdzą, że stres podczas produkcji Kill Billa był tak duży, że Quentinowi zdarzyło się walić koks na Wielkim Murze Chińskim. Jest to film który… dzieje się wewnątrz Pulp Fiction. Nie, nie zwariowałem. Pamiętacie historię o kulisach pilota Fox Force 5? Mia przyznała, że specjalnością jej bohaterki są… noże. Na tej podstawie produkcja zaliczana jest do The Movie Movie Universe.

byKk9kpTURBXy8zNWFlMzkwYWQyMjJlZmFhNGQwZmNlM2FhY2EzM2IyNS5qcGeSlQMAAc0DaM0B6pMFzQMUzQG8gaEwAQ

Django (2012)

Jedyny film Tarantino w którym zagrał Samuel L. Jackson i nie był największym czarnoskórym bad ass’em. Tym razem ten zaszczyt miał Jamie Foxx, który wcielił się w tytułowego bohatera. Django jest historią łowcy nagród Schultz’a i czarnoskórego niewolnika. Panowie wyruszają w podróż, aby odbić żonę tego drugiego z rąk podłego Calvina Candie’ego (w tej roli rewelacyjny Leonardo Di Caprio). Pamiętam jak po seansie wszyscy zachwycali się jego występem – w gruncie rzeczy od kiedy pojawił się na ekranie skradł całe widowisko. Podobnie jak L. Jackson, który wcielił się w postać Stephen’a – czarnoskórego lokaja, który nienawidził innych… ekhem… „czarnuchów”. Do dnia dzisiejszego film jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji. Wielu krytyków uważa, że konwencja spaghetti westernu jest bardzo niestosowna do zobrazowania trudnego tematu niewolnictwa w Stanach, a słowo „czarnuch” jest używane częściej, niż swojskie „kurwa” pod GSem w latach 90 XX w.

bekarty_7

Bękarty wojny (2009)

Quentin Tarantino i II wojna światowa? Świat spodziewał się licznych kontrowersji. Mimo tego, że bohaterem zbiorowym są tytułowe Bękarty, całe widowisko skradł Christoph Waltz i genialnie wykreowana przez niego postać ekscentrycznego i przenikliwego pułkownik Hansa Landa. Ponownie mamy tu wyśmienite kino z masą kultowych i błyskotliwych dialogów i wątek zemsty. Tym razem bardzo satysfakcjonującej – odział składający się głownie z rekrutów żydowskiego pochodzenia prowadzi krwawy odwet na nazistach pod wodzą Aldo „Apacza” (w tej roli Brad Pitt) w okupowanej Francji. Skoro już przy pokręconym dowódcy Bękartów jesteśmy… jego „bondziorno” z ultra anglosaskim akcentem nie było planowane 🙂 Tarantino był tak bardzo rozbawiony tą wpadką, że postanowił rozszerzyć scenę o gag lingwistyczny. Wyszło znakomicie! Film do premiery Django był najbardziej rozbudowanym pod względem scenografii, kostiumów i efektów specjalnych widowiskiem w karierze Tarantino.

Reklamy

Łukasz "Amov" Jefimow

One thought on “RANKING | NAJLEPSZE FILMY QUENTINA TARANTINO!

  1. Jeśli chodzi o „Kill Bill”, i zastanawianie się, czy lepsza jest 1 czy 2… Z tego, co kiedyś wyczytałem, to Tarantino to nakręcił za jednym zamachem, jako jeden film. Tylko ze względu na długość podzielił go na dwie części. Czyli to tak jakby kwestia, czy lubi się pierwszą czy drugą połowę filmu. 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: