google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

AMOV PRZEDSTAWIA: KULTOWI WROGOWIE BATMANA #1

AMOV PRZEDSTAWIA: KULTOWI WROGOWIE BATMANA #1
Reklamy

thumb-1920-407469W ostatnim czasie sporo się dzieje w świecie DC! Filmy pełnometrażowe, które miały być odpowiedzią na kinowe sukcesy Marvela z całą pewnością nie powalają na kolana (a jeśli wierzyć plotkom, obecnie trwają poszukiwania kolejnego odtwórcy roli Batmana), jednak cały czas mamy masę radochy obcując z kolejnymi produkcjami kultowego uniwersum. Fani serialu Gotham właśnie dostali kolejny sezon, niedawno pojawił się nowy serial TITANS, a większość miłośników DC z niecierpliwością czeka na film Joker w reżyserii Todda Phillipsa, którego premiera zaplanowana jest na październik tego roku. Z tej okazji warto sobie przypomnieć historię największych złoczyńców z jakimi mierzył się Mroczny Rycerz i jego wspólnicy. Zapraszam! 

killing-joke-joker

JOKER

Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych przeciwników Mrocznego Rycerza.  Szalony błazen jest okrutnym mordercą i niezwykle inteligentnym manipulatorem, który przez wiele lat uchodził za człowieka bez przeszłości.  Zielone włosy, blada twarz i ekscentryczny makijaż sprawiają, że budzi grozę do dnia dzisiejszego. Debiutował na kartach komiksu Batman vol. 1 jeszcze w latach 40 XX wieku. Jego historia przeszła szereg ewolucji na przestrzeni dekad, a najpopularniejszą historię na temat początków działalności upiornego błazna poznamy w kultowym komiksie Zabójczy żart autorstwa Alan Moore’a i Brian Bollanda. W walce często posługuje się nożami i wymyślnych gadżetami, jednak jego faworytem jest tak zwany Jad Jokera – toksyczny gaz, który powoduje u przeciwników histeryczny śmiech. Jego wysoka dawka powoduje nieodwracalne konsekwencje u ofiary, a nawet zgon. Serial animowany Batman: The Animated Series uregulował jego życie osobiste, wprowadzając postać Harley Quinn, niebezpiecznej i bezgranicznie oddanej woli Jokera socjopatki, która w przeszłości była jego terapeutką w zakładzie psychiatrycznym Arkham. W aktorskich filmach pełnometrażowych największe uznanie wśród krytyków i widzów zdobyły kreacje Heath Ledger (Mroczny Rycerz, 2008) i Jacka Nicholsona (Batman, 1989). Aktorem, który najczęściej dubbingował głos w filmach animowanych jest znany z roli Luke’a Skywalkera – Mark Hamill.

red-hood-jason-todd-1092493

JASON TODD /RED HOOD

Pierwotnie historia Jasona była niemal identyczna jak pierwszego Robina, który odseparował się od Batmana i działał pod nową tożsamością jako Nightwing. Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach, przeszłość Jasona Todda i wielu innych bohaterów została zmieniona. Młody Todd był przestępca, który bezczelnie próbował ukraść Batmanowi koła z bat-mobilu. Mroczny Rycerz zainteresował się młodocianym kleptomanem i wspólnie z nim rozpracował organizację przestępczą, po czym zaproponował mu etat u swojego boku. W czasie swojej kariery w roli Robina odkrył, że za śmierć jego rodziców odpowiada Dwie-Twarze. Batman wraz z Robinem odnaleźli go i pokonali, jednak Jason wpadł w furię i próbował go zamordować. Batman opanował sytuację, jednak to wydarzenie uświadomiło mu, jak bardzo nieobliczalny jest jego pomagier. W jednej z wersji jego dalszych losów poniósł klęskę w starciu z Jokerem i został przez niego zakatowany na śmierć. Następnie za sprawą Tali al Ghul trafił do mistycznego miejsca, znanego jako Lazarus Pit, dzięki czemu odzyskał sprawności fizyczną, jednak kosztem obłędu.  Przybrał imię Red Hood (była to jednocześnie pierwsza przestępcza tożsamość Jokera), a zemsta na zielonowłosym błaźnie stała się celem jego życia. Pod nową tożsamością postanowił oczyścić Gotham z przestępczości, używając brutalnych metod samych kryminalistów.

penguin-batman-header-640x327

PINGWIN

Oswald Cobblepot to jeden z nielicznych przestępców w świecie Batmana, który w gruncie rzeczy nie jest psychopatą. Jego komiksowy debiut  miał miejsce jeszcze w 1941 r. Przedstawiono go jako miłośnik ptaków, który z uwagi na liczne fizyczne defekty przypominał w sposobie poruszania się pingwina. Rzadko zdarzało mu się walczyć w sposób bezpośredni, jednak gdy dochodziło do starcia wykorzystywał swoje parasole, w których ukrywał broń. Obsesja na punkcie parasoli jest efektem nadopiekuńczej postawy jego rodziców, którzy kazali mu go nieustannie nosić w obawie o jego zdrowie. Tim Burton w filmie Powrót Batmana z 1992 roku przedstawił bardziej dramatyczną historię Oswalda Cobblepota, gdzie zdeformowany Pingwin (w tej roli rewelacyjny Danny DeVito) urodził się z licznymi deformacjami ciała i został odrzucony przez rodziców. Następnie noworodek został wrzucony do kanałów Gotham, gdzie zostaje odnaleziony i wychowany przez cyrkowców. Po latach powraca, aby zemścić się na wszystkich możnych miasta i ich potomkach. W serialu Gotham opowiadającym o losach młodego Bruce’a Wayne’a odgrywa rolę jednego z głównych złoczyńców serii.

bandR2

RA’S AL GHUL

Ghul urodził się setki lat temu w Arabii i stał na czele organizacji, która w swoisty sposób walczyła ze złem i bezprawiem. By przeżyć tyle wieków wykorzystał magiczne wody Lazarus Pit (które pozwoliły przywrócić do życia wiele innych postaci, między innymi Jasona Todda). Przed liczne wieki obserwował świat i doszedł do wniosku, że ludzkość sama w sobie stanowi zagrożenie dla naturalnego porządku planety i wymaga kontroli.  Powołał Ligę Zabójców, która w brutalny sposób eliminowała zepsucie i bezprawie, a w roli swojego następcy widział samego Batmana. Był ojcem Talii Al Ghul, która obsesyjnie kochała Bruce’a Wayne’a. Był jednym z najinteligentniejszych przeciwników Mrocznego Rycerza i jako jeden z nielicznych przeciwników znał jego prawdziwą tożsamość. W filmie Christophera Nolana Batman: Początek z 2005 roku, poznajemy Ra’s al Ghula (w tej roli Liam Neeson) jako ukrytego lidera organizacji Ligi Cieni i mentora Bruce’a, zanim ten stał się Batmanem.

mr-freeze-752x440

MR. FREEZE

Victor Fries był wybitnym naukowcem, który stworzył swoje złowieszcze alter-ego w wyniku wypadku podczas prac nad lekarstwem dla śmiertelnie chorej żony – Nory Fields. Od tamtej pory mógł przeżyć jedynie w specjalnie zaprojektowanym kombinezonie. Posługiwał się licznymi gadżetami (będącymi często elementem jego pancerza), za pomocą których zamrażał swoich przeciwników. W komiksach był jednym z pobocznych przeciwników, jednak w serialu animowanym z lat 90 XX wieku twórcy postanowili przedstawić go jako pierwszoplanowego wroga Batmana i rozszerzyć jego charakter i motywy działania. W filmie Batman i Robin z 1997 roku, w postać Mr.Freeze’a wcielił się sam Arnold Schwarzenegger i jednocześnie zyskał sobie miano najgorszego przeciwnika w historii Batmana i niemal całego ówczesnego panteonu złoczyńców w historii kina. Zgodnie z chronologią wydarzeń świata filmów animowanych, ostatni raz pojawił się w serialu Batman Beyond, gdzie powraca do życia po latach hibernacji i deklaruje wolę odkupienia swoich wcześniejszych win.

 

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: