google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

ASTERIX I OBELIX | Ranking najlepszych filmów animowanych i aktorskich!

ASTERIX I OBELIX | Ranking najlepszych filmów animowanych i aktorskich!
Reklamy

Przygody dzielnego Asterixa i jego wiernego przyjaciela Obelixa, autorstwa Rene Goscinny’ego (scenariusz) i Alberta Uderzo (rysunki), cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu już dekad! Od najmłodszych lat byłem maniakiem powieści graficznych – jeszcze w stadium kokonu pochłaniałem strony z przygodami szalonych galów i oglądałem tysiące razy filmy animowane na VHSie. Nie mam jeszcze potomstwa i chwilowo brakuje mi sensownego alibi, aby beztrosko powrócić do przygód dzielnych wojów z jedynej galijskiej osady, która oparła się Cesarstwu Rzymskiemu. Pod koniec zeszłego roku pojawiła się animacja Asterix i Obelix – Tajemnica magicznego wywaru, a pod koniec 2020 roku planowana jest kolejna aktorska produkcja pt. Asterix i Obelix w Chinach. Z tej okazji warto sobie przypomnieć najlepsze animowane i aktorskie ekranizacje przygód Asterixa i jego przyjaciół. Na Teutatesa – Zaczynajmy!

a12

1 | 12 prac Asterixa (Rene Goscinny i Alberta Uderzo, 1976)

Jest to pierwsza animacja o przygodach Asterixa, która nie została zrealizowana na podstawie komiksu. Ten oczywiście powstał, jednak znacznie później. Jest to pozycja pod wieloma względami wyjątkowa. Przedstawia alternatywną wersję świata znanego z komiksów o przygodach Asterixa. Pojawiają się tam duchy, bogowie i wiele fantastycznych elementów, których nie było nigdy wcześniej (poza magicznym napojem oczywiście). Po kolejnej porażce Juliusz Cezar proponuje naszym bohaterom układ. Jeśli wykonają 12 prac (na wzór tych, jakie wykonał mityczny Herakles) ten ukorzy się przed nimi i da im spokój. Asterix i Obelix przyjmują wyzwanie!

6c0bc5eb836b517d5af51d99034a.1000

2 | Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Alain Chabat, 2002)

Czy ten wybór potrzebuje uzasadnienia? Rewelacyjne kreacje aktorskie (Monica Bellucci jako Kleopatra – świetny wybór!), doskonały humor i (chyba pierwszy raz w życiu to napiszę) genialny dubbing (ok, może drugi – był też Shrek). Asterix, Obelix i Panoramix wyruszają do Egiptu, by pomóc Numernabisowi. Niezdarny architektowi ma zaledwie trzy miesiące na wybudowanie pałacu dla Kleopatry. Władczyni Egiptu chce za sprawą nowej budowli udowodnić Cezarowi, że jej naród nadal wiele potrafi. Film wielokrotnie wybiega poza wątki znane z komiksu i dodaje znacznie więcej motywów i gagów związanych z kulturą popularną i nie tylko. Ten humor pozostaje z widzami na długo, a ponadto realizacja to w każdym calu 10 na 10!

wielka-bitwa-asteriksa

3 | Wielka bitwa Asterixa (Philippe Grimond, 1989)

Czarne chmury nad ostatnią wolną osadą w Galii! Podczas walki Obelix omyłkowo trafia Panoramiksa menhirem. W wyniku wypadku druid kompletnie postradał rozum i ma problemy z pamięcią. Asterix i Obelix starają się uzdrowić przyjaciela, ponieważ tylko on zna recepturę magicznego napoju. Bez niego stracą jedyną możliwość przeciwstawienia się inwazji wroga. Wiele elementów historii zostało później zaczerpniętych w pierwszy filmie aktorskim o przygodach Galów, między innymi wątek z wróżbitą Gadulixem, tu występującym pod imieniem Prolix.

asterix-et-obelix_width1024

4 | Asterix i Obelix kontra Cezar (Claude Zidi, 1999)

Film pojawił się na ekranach 20 lat temu… kiedy to zleciało? Jako dzieciak byłem pełen obaw o to, czy wersja aktorska spełni moje oczekiwania. Z perspektywy czasu uważam, że film spełnił swoją rolę i trochę żałuję, że kolejne część – bardziej komediowa i rozrywkowa – znacząco przyćmiła jego blask. Historia jest oparta na wątkach z kilku komiksów cyklu i opowiada o uprowadzeniu druida Panoramixa przez Dwulicusa – ambitnego rzymianina, który chce zdetronizować Cezara. Asterix i Obelix ruszają do obozu wroga aby odbić swojego druida.

5021-asterix-w-brytaniiasterix-chez-les-

5 | Asterix w Brytanii (Pino Van Lamsweerde, 1986)

Brytyjski kuzyn Asterixa – Jolitorax – przybywa do galijskiej wioski z prośbą o wsparcie w walce z rzymianami. Druid Panoramix przygotowuje beczkę magicznego napoju i przydziela do jego eskorty najlepszych wojów – Astrixa i Obelix’a. Historia jest pełna humoru i sympatycznych drwin z kultury anglo-saskiej. W finale dowiadujemy się również, w jaki sposób Brytyjczycy odkryli swój narodowy napój! Komiks o losach Asterixa w Brytanii doczekał się również filmu aktorskiego, jednak ten nie powtórzył sukcesu swoich poprzedników i zebrał bardzo mieszane recenzje.

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: