google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #2

AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #2
Reklamy

screen_shot_2014-08-13_at_4.01.51_pm

Przed nami kolejna część zestawienia najciekawszych filmach, jakie powstały na podstawie twórczości mistrza grozy – H.P. Lovecrafta! Trudno oczekiwać dzieł z rozmachem na poziomie Władcy Pierścieni, jednak to dzięki niedostatkom budżetowym przeżywamy znane nam historie w zupełnie nowym świetle.  Zamiast poczucia strachu i trwogi odkrywamy masę kiczowatej, krwawej i absurdalnej zabawy w dobrze znanym nam świecie. Tym razem skupiłem się głównie na produkcjach, które szczególnie uradują miłośników kina klasy B. Zapraszam! 

75675

6. Klątwa (David Keith, 1987)

Ekranizacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych opowiadań Lovecrafta pt. Kolor z przestworzy . Historia opowiada o farmerze, na którego ziemię spada tajemniczy meteoryt. Okazuje się, że obiekt nieznanego pochodzenia przynosi ze sobą zarazę… Fakt – wykonanie nie powala, jednak zahartowany fan kina B-klasy odnajdzie w produkcji masę powodów do radochy. Dziwny misz-masz SF z horrorem daje naprawdę ogrom frajdy, jeśli tylko przymkniemy oko na wiele niedostatków realizacyjnych (przypomnijcie sobie te słowa, kiedy zobaczycie scenę spadającej kuli z nieba). Na plus efekty gore i charakteryzacja martwych zwierząt. Może te klimaty nie są do końca tym, co Lovecraft chciał nam przekazać, jednak ogrom flaków i obrzydliwości zadowoli każdego, nawet najbardziej wytrawnego zwyrodnialca i degenerata wśród koneserów taniego kina.

1986-from-beyond-poster1

7. Zza światów (Stuart Gordon, 1986)

Druga w karierze adaptacja Lovecrafta w wykonaniu Gordona. Mimo tego, że tym razem za materiał źródłowy posłużyło naprawdę krótkie opowiadanie, twórcy postanowili znacznie poszerzyć znaną historię. Niezrównoważony naukowiec – Dr Pretorius – o wyjątkowo chorych upodobaniach, konstruuje urządzenie, które pozwala na obserwowanie innych czasów i rzeczywistości. Pech chciał, że eksplorując zaświaty zostaje zamordowany przez złowrogie istoty, a odpowiedzialność za tragiczne zdarzenie spada na jego asystenta – Craford. Aby udowodnić swoją niewinność młody naukowiec postanawia powtórzyć eksperyment swojego mentora. Mimo wylewającego się z ekranu potok kiczu i tandety, obraz cholernie satysfakcjonuje (może to efekt współczesnego trendu, który zachęca do nostalgicznej podróży po  klimatach szalonych latach 80-tych). Zadziałał tu mechanizm: tak zły, że aż dobry! Fani mieszanki absurdu, groteski, flaków i grozy mają czego tu szukać! Mam wrażenie, że takie było świadome założenie twórców – udało się wyśmienicie! Szczególnie wielkie brawa za kreatywne i finezyjne efekty specjalne!

mv5bzmfhzdi1ywitmzdlns00yzhhltlim2qtmjaxzjk5yja1yjrjxkeyxkfqcgdeqxvynduxnjc5njy@._v1_

8. The Dunwich Horror (Daniel Haller, 1970)

Szczególnie pierwsza połowa filmu bardzo satysfakcjonuje – klimat, sceneria, muzyka, poczucie tajemnicy, mistycyzmu i grozy. Tak – dalsza część to już wytrawna B-klasa horroru… i ma to swój urok! Dr Henry Armitage, Nancy Wagner i Elizabeth Hamilton spotykają tajemniczego mężczyznę, który pragnie wypożyczyć z biblioteki Necronomicon – jedyny istniejący egzemplarz tajemnej księgi, która zawiera wiele sekretów przedwiecznych bogów. Następnie bohaterowie odwiedzają mężczyznę w jego posiadłości, gdzie zostają wplątani w tajemne ceremoniały na cześć złowrogich istot…

b8e1a53fef05007131ca00c6bb96cd29--dagon-hp-lovecraft

9.Dagon (Stuart Gordon, 2001)

Przyznam szczerze, że mam pewien problem z tą produkcją. Głównie z jej odbiorem – spotkałem się z wieloma opiniami fanów i krytyków, którzy uważają film za jedną z najciekawszych ekranizacji twórczości mistrza grozy. Może coś przeoczyłem, albo zwyczajnie obraz do mnie nie trafił z taką mocą, jak oddziaływanie Cthulhu na swoich wyznawców. A może wierny ekranizator opowiadań Lovecrafta, czyli niezmordowany Stuart Gordon, przyzwyczaił mnie do czegoś zupełnie innego? Historia opowiada o grupie przyjaciół, których rejs zakłóca nagły sztorm. Aby ocalić życie uciekają pontonem do nieznanego miasteczka, położonego w na pobliskiej wyspie. Spotykają tam przedziwne istoty i stają się celem ataków tubylców – rozpoczyna się walka o przetrwanie. I właśnie ten surwiwalowy klimat jakoś mi nie podpasował. Warto również odnotować, że produkcja z 2001 roku bardzo stara się naśladować kino lat 80, co odrobinę gryzie w oczy. Może to tylko kwestia nastawienia? Przyznaję, że miałem kompletnie inne oczekiwania, co tylko spotęgowało rozczarowanie po seansie. Pod kątem realizacyjnym film prezentuje całkiem sensowny poziom (dobre zdjęcia, przyzwoita gra aktorska) i myślę, że fani Howarda Phillips’a Lovecrafta i survival horroru odnajdą w nim coś dla siebie.

cthulhu-movie-poster

10. Cthulhu (Dan Gildark, 2007)

Chciałem napisać, że jest to jedna z najnowszych produkcji, jednak szybko zorientowałem się jak szybko te dekady lecą… Twórcy biorą na warsztat historię najbardziej kultowego (ha! cóż za trafny dobór słów) stworzenia ze świata Lovecrafta – przedwiecznego Cthulhu. Nie jestem pewien, czy z uwagi na niski budżet, a może wygórowane oczekiwania fanów, obraz został dość dotkliwie zmieszany z błotem. Szczerze? Realizacja jest naprawdę przyzwoita! Zdjęcia, gra świateł, klimat – wszystko cieszy oczy. Niestety nie można tego powiedzieć o grze aktorskiej, co zasadniczo wpływa na odbiór produkcji. I jeszcze jedno – o ile do kina gore i horrorów klasy B słusznie podchodzimy ze sporym dystansem i przymrużeniem oka, o tyle Cthulhu jest zrealizowany śmiertelnie na serio i to jest jego największą wadą. Mimo wszystko warto z produkcją się zapoznać i jednocześnie modlić się do przedwiecznego Pana Koszmarów, o sensowne studio i  wysoki budżet na kolejne produkcje. Może kiedyś dane nam będzie zapoznać się z historią w godnej oprawie?

ZOBACZ TAKŻE: 

AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #1

 

Łukasz "Amov" Jefimow

One thought on “AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #2

  1. A ja wciąż czekam na tę jedną ekranizację, której (prawdopodobnie) już nigdy nie dostaniemy czyli „Góry szaleństwa” Guillerma del Toro… 😦

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: