google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

AMOV PRZEDSTAWIA: SURREALISTYCZNE TWORY ANIMACJI FRANCUSKIEJ #1

AMOV PRZEDSTAWIA: SURREALISTYCZNE TWORY ANIMACJI FRANCUSKIEJ #1
Reklamy

alain-goraguer-–-la-planète-sauvage-1024x1024

Od najmłodszych lat przejawiałem ogromne zainteresowanie komiksem i animacją. Z biegiem czasu sięgałem po coraz cięższe i poważniejsze tytuły, aż trafiłem na zupełne (jak jeszcze kilka lat temu mi się zdawało) krańce dziwactwa i groteski. Tak, w dobie internetu i popularności Kucy  z Bronksu zdaję sobie sprawę, że pewne granice zostały już mocno zatarte. Jestem jednak zdania, że warto sobie przypomnieć tytuły, które przyczyniły się do rozwoju animacji psychodelicznej i surrealistycznej . Mistrzami tej sztuki okazali się Francuzi – zapraszam do mojego topu przedziwnych dzieł z kraju nad Sekwaną!

planeta

1.Dzika planeta / La Planète sauvage (René Laloux i Roland Topor, 1973) 

Nawisko Laloux’a pojawi się w dzisiejszym zestawieniu jeszcze nie raz – René był jednym z najważniejszych i najwybitniejszych twórców animacji surrealistycznej w latach 60 i 70 XX w. Akcja filmu rozgrywa się na obcej planecie, którą zamieszkują Draagowie – antropomorficzne istoty o niebieskiej skórze, czerwonych oczach i imponującym wzroście. W tym samym świecie koegzystują z rasą ludzi, którzy dzielą się na szczepy dzikie i oswojone. Terr – jeden z oswojonych przedstawicieli rodzaju ludzkiego poznaje wiedzę Daggów i opuszcza swoją opiekunkę, by podzielić się informacjami z dzikimi przedstawicielami swojego rodzaju. Klimat produkcji jest bardzo niepokojący, a groteskowe i surrealistyczne kadry na długo pozostają w pamięci.

les-escargot-2

2.Ślimaki / Les Escargots (René Laloux, 1965)

Niech ktoś mi odpowie na proste pytanie: czym oni doprawiają te ślimaki, że obcujemy z takimi produkcjami? LSD? Miłośnicy grupy TOOL od dawna znają ten obraz z popularnego, fanowskiego klipu do utworu The Pot z albumu 10,000 Days (2006). Film opowiada o ogrodniku, który rozpacza nad klęską nieurodzaju. Odkrywa tajemniczą moc swoich łez. Powodują one, że ziemia staje się żyzna i rodzi plony o imponujących rozmiarach. Okazuje się jednak, że tytułowe ślimaki również zaczynają rosnąć i sprowadzają klęskę na rolnika i całą okolicę.

chronopolis5

3.Chronopolis (Piotr Kamler, 1983)

Mimo tego, że animacja jest produkcji francuskiej znajdujemy tu rodzimy akcent w postaci reżysera i twórcy filmu – Piotra Kamlera. Jest to jedyny pełnometrażowy obraz zrealizowany przez naszego rodaka. Istnieje także wersja krótkometrażowa (eksplorując sieć najłatwiej na nią trafić – jakiś czas temu była nawet na jutubie), która trwa niecałe 15 minut.  Wersja okrojona jest znacznie łatwiejsza do przetrawienia – pełnometrażowa produkcja bywa nudnawa, a i bez tego ciężko jest wyłapać co właściwie autor miał na myśli. A może to ja jeszcze nie dotarłem do tej orbity?

26297

4.Les Temps Morts (René Laloux, 1964)

Kolejna produkcja szalonego (a może genialnego?) René Laloux’a. Surrealistyczna opowieść o naturze i dobroci człowieka, która naprawdę daje do myślenia. Intrygujące obrazy przedstawiają wiele czarnych kart z historii naszego rodzaju (między innymi konflikty zbrojne i tortury). Po seansie dobrze jest zastanowić się nad tym, czy człowiek  (rozumiany jako gatunek) – opowiedziany za tak wiele nieszczęść dla siebie i otaczającego go świata – ma szansę się zmienić?

l-araignelephant

5. Słonioga / L’Araignéléphant (Piotr Kamler, 1967)

Kolejny raz obcujemy się z dziełem naszego rodaka. Dowód na to, że w kraju nad Wisłą też rosną niezłe grzybki… Trudno jednoznacznie ocenić o czym właściwie jest Słonioga (często narzekamy na tłumaczenia zagranicznych tytułów, jednak tym razem trudno o bardziej dosłowny). Mogę jedynie stwierdzić, że psychodeliczny obraz faktycznie wciąga i ciekawi oczy. Szczerze? Trudno doszukiwać się w produkcji większej głębi, czy sensu. A może to ja zbyt mocno trzymam się ziemi i nie dostrzegam drugiego dna przedziwnej animacji? Oceńcie sami.

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: