Reklamy

AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #1

AMOV PRZEDSTAWIA: FILMY ZREALIZOWANE NA PODSTAWIE DZIEŁ H.P. LOVECRAFTA #1

800px-autopx-scale-to-width-down

Miałem tylko jedno postanowienie noworoczne – powrót do klimatów grozy! Uzupełniłem kolekcję książek o nowe wydania twórczości H.P. Lovecraft’a i dałem się porwać złu czyhającemu w ciemnościach. Głód był znacznie większy niż przypuszczałem – postanowiłem nadrobić filmowe adaptacje jego powieści i historie oparte na motywach znanych z klasycznych dzieł mistrza gatunku (wzbraniałem się długo – zwykle tak mam, kiedy już dawno wykreowałem w bani własną własną wizję wydarzeń). Zapraszam! 

w-paszczy-szalenstwa-1995

1. W PASZCZY SZALEŃSTWA ( reż. John Carpenter, 1994)

Moje ulubione dokonanie John’a Carpenter’a!  Detektywa John Trenta musi odnaleźć Suttera Cane’a, kultowego autora horrorów, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Autor słynie z tego, że jego powieści doprowadzają czytelników do szaleństwa (taka potteromania to przy tym ledwo zauważalny incydent popkulturowy). Nasz bohater, skrajny realista i racjonalista, postanawia przestudiować książki pisarza, a na podstawie zaszyfrowanych okładek odkrywa mapę, która prowadzi go do miejscowości, która nie powinna istnieć.  Kiedy dociera na miejsce musi zmierzyć się z demonami ukrytymi w czeluściach bizantyjskiej świątyni, a także wystawić swój racjonalny stosunek do świata na poważną próbę.

1498878_big1

2.SZEPCZĄCY W CIEMNOŚCI (reż. Sean Branney, 2011)

Jedno z najbardziej kultowych opowiadań doczekało się adaptacji filmowej, stylizowanej na czarno-białym kinie grozy, znanym z lat 50 XX wieku.  Albert Wilmarth bada sprawę tajemniczych ciał, które z uwagi na panującą powódź zaczynają spływać do wioski. Udaje się więc do swojego przyjaciela – Henryka Akeleya –  na którego farmie znajduje się epicentrum tajemniczych wydarzeń. Film jest wierny stylistyce dawnego kina, jednak kilka „nowoczesnych” zabiegów montażowych lekko wybija z rytmu – nie wpływa to znacząco na całościowy odbiór dzieła.

diy-frame-re-animator-cat-dead-details-later-1985-classic-horror-movie-film-wall-decor-posters.jpg_640x640

3.REANIMATOR (Stuart Gordon, 1985)

Na wstępie zaznaczę – tylko część pierwsza! Kontynuacje są jakimś… nieporozumieniem. Horror o bardzo komediowym wydźwięku. Młody student medycyny opracował miksturę,  za pomocą której udaje mu się ożywiać trupy. Wraz z przyjacielem postanawia kontynuować badanie nad makabrycznym specyfikiem. Brzmi sztampowo i bardzo tendencyjnie, jednak dobra realizacja i przedni komizm zaspokoją oczy miłośników kina klasy B.

7158454.3

4.ZEW CTHULHU (Andrew Leman, 2005)

Miałem wiele wątpliwości, czy forma stylizowana na kinie niemym to dobre posunięcie? Tym bardziej, jeśli bierzemy na warsztat jedno z najważniejszych opowiadań H.P. Lovecrafta! Powiem krótko – byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony efektem końcowym. Jedyny mój zarzut tyczy się ścieżki dźwiękowej (za bardzo starała się naśladować epokę, na której stylizowano produkcję). Umierający profesor pozostawia swojemu wnukowi dokumenty i opracowania, opowiadające o tajemniczym kulcie Cthulhu – pradawnej i tajemniczej istocie, zamieszkującej odmęty oceanu. Młodzieniec  rozpoczyna własne śledztwo.

e90ec-necronomicon-book-of-dead-1993-dvd_960_640_80

5.NECRONOMICON (reż. Ch. Gans, B. Yuzna, S. Kaneko, 1993)

Poznajemy tu alternatywne dzieje H.P. Lovecrafta we własnej osobie! Autor odnajduje tajemniczą księgę – tytułowy Necronomicon – spisaną przez niezrównoważonego Araba Abdul Alhazreda, która zawiera demoniczne opisy mrocznych istot żyjących na dnie oceanów.  Studiując dzieło nieświadomie uwalnia straszliwe moce, które w nim drzemały. Pikanterii dodaje fakt, że wielu fanatyków twórczości Lovecrafta utrzymuje, że księga istnieje naprawdę.

Reklamy

Łukasz "Amov" Jefimow

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: