Reklamy

KSIĄŻKI, KTÓRE RYJĄ BANIE ZBYT MOCNO – CZĘŚĆ 2

KSIĄŻKI, KTÓRE RYJĄ BANIE ZBYT MOCNO – CZĘŚĆ 2

Witajcie w drugiej części wpisu poświęconego książkom, które ryją banie zbyt mocno, a na podstawie których powstały bardzo znane filmy! W poprzedniej części przedstawiłem Wam 5 znakomitych powieści, które możecie sprawdzić TUTAJ ! Zerknijcie więc na kolejną zrytą piątkę i piszcie w komentarzach, które książki już przeczytaliście! 

K-PAX (Gene Brewer, 1995). Film z Kevinem Specey’em miał swoją premierę w roku 2001. Jest to jedynie adaptacja części pierwszej przygód tajemniczego Prota, który trafia do zakładu dla psychicznie chorych. Do tej pory ukazały się cztery kolejne części powieści: K-PAX II: On a Beam of Light (2001), K-PAX III: Worlds of Prot (2002), K-PAX IV: A New Visitor from the Constellation Lyra (2007), K-PAX V: The Coming of the Bullocks (2014). Jeśli więc bardzo spodobał Wam się filmowy świat Prota koniecznie sięgnijcie po materiał źródłowy i jego kontynuacje.

LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM (Ken Kesey, 1962). Warto sięgnąć po powieść Keseya, bowiem jest w niej ta sama historia opowiedziana z nieco innej perspektywy. To niesamowite jak dalej jest to uniwersalna powieść, choć powstała w latach 60-tych, na długo zanim dopadło nas internetowe szaleństwo i „samotność w sieci”. Wyreżyserowania adaptacji podjął się Miloš Forman, który w tym roku odmeldował się z tego świata. Film otrzymał pięć Oscarów, za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusza adaptowany oraz dla Nicholsona i Fletcher wcielających się w McMurphy’ego i siostrę Ratched.

NAGI LUNCH (William S. Burroughs, 1959). Chory trip, który narodził się w głowie autora został przeniesiony na duży ekran w 1991 roku Za scenariusz i reżyserię odpowiadał sam David Cronenberg specjalizujący się w przenoszeniu paskudnych wizji na język filmu. Niewtajemniczonym wyjaśnię, że główny bohater jest pisarzem, a jednocześnie pracuje jako dezynfekator. Uzależnia się od środka owadobójczego, którego działanie ma dla niego bardzo zgubne skutki. Zarówno powieść jak i jej adaptacja to czysta jazda bez trzymanki!

AMERICAN PSYCHO (Bret Easton Ellis, 1991). Za reżyserię adaptacji tego klasyka odpowiada Marry Harron, która świetnie poradziła sobie z materiałem wyjściowym. Który oczywiście jest uznawany za nieco lepszy niż sam film, mocniejszy, bardziej chłody i jeszcze bardziej analizujący wnętrze bohatera. Co ciekawe powieść doczekała się też adaptacji w teatrze, gdzie w Patricka Batemana wcielał się znany z serialu Doktor Who Matt Smith.

CZY ANDROIDY ŚNIĄ O ELEKTRYCZNYCH OWCACH? (Philip K. Dick, 1968). Na podstawie opowiadania mistrza science fiction powstał film Ridleya Scotta – Blade Runner, znany u nas pod tytułem Łowca Androidów (1982). Jego kontynuacja czyli Blade Runner 2049 w reżyserii Denisa Villeneuve (nagrodzony dwoma Oscarami) także oparty jest o wątki z tamtego opowiadania. Jeśli lubicie filozofię i naukę to jest do pozycja bezsprzecznie obowiązkowa do sprawdzenia.

A już wkrótce część 3 mojego zestawienia, także oczekujcie i do przeczytania next time!

Reklamy

Stanley

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: