google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

TOP 10 STANLEYA: Seriale dokumentalne, które zryją Wam banię zbyt mocno

TOP 10 STANLEYA: Seriale dokumentalne, które zryją Wam banię zbyt mocno
Reklamy

Zarówno filmy dokumentalne, jak i seriale nie należą do najpopularniejszych gatunków filmowych. Uchwycenie rzeczywistości widzom może powierzchownie wydawać się nudne, lub co gorsza, pocięte w taki sposób by manipulować prawdą. Chciałbym Wam dziś przedstawić dziesięć seriali dokumentalnych, które moim zdaniem koniecznie powinniście obejrzeć, szczególnie jeśli czujecie się nieco zmęczeni natłokiem produkcji fabularnych, zbyt rozrywkowych. Które z nich już widzieliście? 

MAKING A MURDERER (2 sezony, Netflix). Głośna sprawa Stevena Avery’ego. Sfabrykowane dowody, wieloletnia odsiadka, ostateczne uniewinnienie. Mogłoby się wydawać, że sezon pierwszy wyczerpał temat (serial powstawał ponad 10 lat). Nic bardziej mylnego, sezon drugi miał premierę 19 października tego roku. Jeśli wcześniej nie mieliście styczności z tego typu produkcjami to koniecznie odpalcie „na dzień dobry”.

JAK PRZEŻYĆ W NAJCIĘŻSZYCH WIĘZIENIACH ŚWIATA (2 sezony, Netflix). Paul Connolly i Raphael Rowe poświęcili się dla sprawy i dali „osadzić” w najbardziej rygorystycznych więzieniach świata. Jak smakuje więzienna szama, jak wyglądają spacerki po spacerniaku, czy izolatka to najgorsze co może się trafić? Wraz z twórcami odwiedzicie miejsca zarówno rygorystyczne jak i takie, w których rządzi totalna anarchia.

TRUMP: AMERYKAŃSKI SEN (1 sezon, Netflix). Nawet jeśli nie przepadacie za obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, to sądzę iż warto poznać wyboistą drogę, która doprowadziła go na sam szczyt. Dokument podzielony jest na cztery segmenty: lata 70. w których Trump rozpoczynał swoje polityczne podboje, w drugiej lata 80, w których wyrastał na biznesmena i celebrytę, w trzeciej zobaczycie niemalże upadek w latach 90. kiedy był na granicy bankructwa, natomiast w ostatniej jak doszedł do obecnego stanowiska.

THE TOYS THAT MADE US (2 sezony, Netflix). Każdy z nas czymś się tam kiedyś w dzieciństwie bawił. Za naszymi ukochanymi zabawkami z dzieciństwa stoją nieliche historie do opowiedzenia, i ten serial próbuje nam je przybliżyć. W 8 do tej pory wyprodukowanych odcinkach poznacie historie zarówno sukcesów jak i porażek. Przed ekrany szczególnie zapraszam fanów Star Wars, Star Treka, Barbie, LEGO, G.I. Joe, He-Mana, Hello Kitty i Transformersów. Ja pamiętam, że miałem kiedyś Szkieletora, ale mu rączki urwało…

FLINT TOWN (1 sezon, Netflix). Za ten serial odpowiadają twórcy kultowego już serialu Detektyw. Flint Town to miasto liczące ponad 100 tyś mieszkańców. Problem polega na tym, że chroni go niecała setka funkcjonariuszy. Kiedyś było tam spokojnie, ale jak to się mówi, kiedyś to były czasy… Materiał kręcono przez ponad rok czasu, także sporo jest tam soczystego, mocnego materiału.

SCHODY (1 sezon, Netflix). Czy znany pisarz Mechael Peterson zamordował swoją żonę? Czy przypadkiem spadła ze schodów? Ten dokument ma aż 13 szokujących odcinków, które równie dobrze mogłyby stać się materiałem do scenariusza sądowego thrillera. Obok Making A Murderer, The Keepers Evil Genius rzecz absolutnie obowiązkowa.

ROTTEN (1 sezon, Netflix). Twórcą tego dokumentu jest nielichy reżyser hollywoodzki – David O. Russell (Fighter, Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle). Jak wskazuje tytuł (rotten – zepsuty, zgniły) dokument ten traktuje o tym jak produkuje się żywność i co nam się na dobrą sprawę do jedzenia wciska. Ku przestrodze, szczególnie dla maniaków regularnych zakupów w supermarketach.

EVIL GENIUS (1 sezon, Netflix). Gwarantuję Wam, że ten dokument nieźle Wami wstrząśnie. Punktem wyjścia jest tutaj napad na bank, którego miał dokonać… dostawca pizzy pojmany wcześniej przez grupę osób, która zamontowała mu… obrożę z ładunkiem wybuchowym. A to dopiero początek… Wciąga i przeraża, a jest do pochłonięcia w 4 godziny.

PIERWSZY I OSTATNI (1 sezon, Netflix). Serial ma bardzo ciekawą konstrukcję. Pokazuje bowiem na zmianę pierwsze i ostatnie dni osób przebywających w zakładach karnych. Świetne dopełnienie poprzedniego proponowanego przeze mnie dokumentu więziennego. Zaledwie 6 odcinków, które wstrząsną Wami wielokrotnie, różni ludzie, różne historię, bardzo rozbieżne perspektywy na przyszłość tych, którzy pakę opuszczają. Koniecznie obadajcie!

THE KEEPERS (1 sezon, Netflix). Ten dokument bardzo poruszył opinię publiczną. Sprawa morderstwa młodej zakonnicy jest tu punktem wyjścia do demaskowania siatki pedofilskiej, w którą zaangażowani byli przede wszystkim katoliccy księża. Taki deser po Klerze bym powiedział, który może Wam się bardzo nieprzyjemnie odbić. Ode mnie tyle na dziś, do przeczytania next time!

Stanley

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: