google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

AMOV PRZEDSTAWIA: CZORTY POPKULTURY – CZĘŚĆ 2

AMOV PRZEDSTAWIA: CZORTY POPKULTURY – CZĘŚĆ 2
Reklamy

inferno1700

Jestem śmieszny czort, więc śmieje się – śpiewał przed laty Roman Kostrzewski. Zaprawdę – szyderczy uśmiech często decyduje o tym, z jakim entuzjazmem przyjmujemy rolę Rogatego w filmach i serialach. Przed wami druga część zestawienia najciekawszych czortów kultury popularnej – zapraszam!

z20859642IH,Armia-Boga

6. Lucyfer (Armia Boga)

Religijny horror… tak, można było to łatwo spieprzyć. Jednak rewelacyjna obsada sprawiła, że film cieszy się po dziś dzień mianem produkcji niemal kultowej. Pan Ciemności w wykonaniu rewelacyjnego Viggo Mortensen przyprawia o dreszcze. Prawdą jest, że do dziś jego twarz z automatu przypomina o roli dzielnego, praworządnego Aragorna z Władcy Pierścieni. W Armii Boga miałem poważne wątpliwości, czy aby jest to ten sam aktor…

omen

7. Damien (Omen)

Wiedzieliście, że demoniczny małolat nie miał pojęcia jaką właściwie gra rolę? Tak zadecydowali producenci w trosce o zdrowie psychiczne młodocianego aktora. Szczerze? Trudno ocenić talent aktorski Harveya Stephens’a. Jednak pomysł na historię o narodzinach syna Diabła i sposób przedstawienia nieletniego Antychrysta budzi prawdziwy podziw.

Pazuzu_58

8. Regan MacNeil (Egzorcysta)

Taaak… wiele już było filmów o opętaniach. Wiele po nim. I nic dziwnego, ponieważ horror z 1973 r do dziś stanowi ogromną inspirację u kolejnych generacji twórców kina grozy. Młoda dziewczynka zostaje opętana przed nieczyste, diabelskie byty. Do walki z siłami ciemności zostają zaangażowani egzorcyści… sami przyznacie – ten opis nie robi już na nikim wrażenia. Jednak trudno przejść obok produkcji zupełnie obojętnie. Niepowtarzalny klimat, doskonała charakteryzacja i złowrogi nastrój – te elementy sprawiają, że Egzorcysta jeszcze przez wiele lat będzie gwarantował nam trudności ze spokojnym snem…

comment_yESGecVoDKZLarnO4DkWS0MNsjuIGwum

9. Piszczałka (Przyjaciel wesołego diabła)

Kolejny rodzimy Czort w naszym zestawieniu. Nie ma większego sensu pisać o fabularnych szczegółach dzieła adresowanego do najmłodszych widzów. Pominę również kwestię charakteryzacji i efektów specjalnych (chociaż… w zestawieniu z rodzimym Wiedźminem robią imponujące wrażenie). Napiszę tylko jedno – to złowrogie cholerstwo do dziś śni mi się po nocach!

curry

10. Darkness (Legenda)

Jedno z najbardziej groteskowych i stereotypowych wyobrażeń Rogatego w filmie pełnometrażowym. Jednak kto mówił, że od czasu do czasu nie warto sięgnąć po odrobinę kiczu? Przerysowana do granic absurdu kreacja nadal cieszy oko, a złowrogi głos Pana Ciemności budzi…ekhem… budził swego czasu prawdziwy postrach. U niemowląt. O ile telewizor był ustawiony na dostateczną głośność by je obudzić.

Łukasz "Amov" Jefimow

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: