google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

AMOV PRZEDSTAWIA: TOP 5 ZRYTYCH MECHANOIDÓW!

AMOV PRZEDSTAWIA: TOP 5 ZRYTYCH MECHANOIDÓW!
Reklamy

neon-genesis-evangelion-evangelion-unit-01-mecha

Wielkie roboty zadomowiły się w kulturze popularnej na dobre. 

Cykle Pacific Rim i Transformers od lat cieszą się niesłabnącą popularnością – obecnie czekamy na pierwszy spin-off ostatniego z wymienionych, jakim jest Bumblebee. Przedstawiam top 5 najbardziej intrygujących mechów znanych z szeroko rozumianej kultury popularnej, które wywarły na mnie największe wrażenie – zapraszam!

eva-01-neon-genesis-evangelion

1 Eva 01 (Neon Genesis Evangelion)

Najbardziej chora wizja mecha jaką znam… a nastawiałem się na lekką i przyjemną animację o wielkich robotach walczących ze złem. Jednostki Evangelion były pilotowane przez dzieci wybierane przez NERV – organizację, która została powołana do walki z tzw. Aniołami. Poza imponującym rozmiarem i efektownym wyglądem skrywały wiele tajemnic – pozostawię w tym miejscu niedomówienie, adresowane do tych osób, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z animacją. Eva 01, która (w przeciwieństwie do innych jednostek) została stworzona z Lilith, nie jest zwykłym mechanoidem – to pewien rodzaj biomechanicznej hybrydy, która potrafiła osiągnąć upiorne stadium szału bitewnego… i właśnie ta umiejętność zrobiła na mnie największe wrażenie.

UWAGA – fragment filmu zawiera SPOILERY !

atat-walkers (1)

2 AT- AT (Star Wars)

Imperialne łaziki – dumnie kroczące maszyny bojowe, które budziły postrach w odległej galaktyce. Po raz pierwszy widzimy je w Imperium kontratakuje, kiedy dokonują ataku na sekretną bazę rebeliantów na planecie Hoth. Jednostka uzbrojona była w ciężkie działa bojowe pod kabiną pilota i dwa lekkie po jego bokach. Posiadała ciężki pancerz i została zaprojektowana tak, aby mogła poruszać się po każdym terenie. Czy cokolwiek mogło powstrzymać te monstrualne machiny w drodze do podboju całej galaktyki? Cokolwiek poza kawałkiem sznurka 😉 ?

2018_29_war_of_the_worlds

3 Marsjańska maszyna bojowa (Wojna Światów)

Prawdopodobnie jedna z pierwszych (jeśli nie pierwsza) wizji mechanoida, która do dziś stanowi ogromną inspiracją kolejnych generacji twórców dóbr kultury o tematyce SF. Przerażające, mechaniczne kałamarnice, były narzędziem do masowej eksterminacji ludności. Powieść znacznie wyprzedzała swoje czasy – marsjańskie trójnogi atakowały za pomocą „snopów gorąca” (obecnie interpretowanych jako działa laserowe), czy czarnego dymu (przypominam – powieść powstała wiele lat przed I wojną światową, podczas której po raz pierwszy użyto gazów bojowych).

pacificrimuprising-1280-1521242405246_1280w

4 Jaeger (Pacific Rim)

Na pierwszy rzut oka widać, że twórcy czerpali garściami z takich tytułów jak Neon Genesis Evangelion i Gundam Wing… i bardzo dobrze! Oczywiście – trudno doszukiwać się skomplikowanej i ambitnej fabuły (tak, autor jest cięty na wysokobudżetowe kino amerykańskie), jednak jest pewien element który wyróżniał te pojazdy. Jeagery musiał być sterowane przez dwóch pilotów, którzy są ze sobą idealnie dostrojeni. W chwili kiedy piszę ten tekst nie widziałem jeszcze dwójki, jednak część pierwsza bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Otwarcie przyznaję, że nastawiałem się na kompletnie debilną nawalankę komputerowo wygenerowanych obiektów na wielkim ekranie. Przy okazji planowanego cyklu o wielkich potworach na 200 % opowiem o Kaijū – sprawcach wszelkiej demolki i zniszczenia w świecie Pacific Rim.

boom-exceed-dragonzord.jpg

5 Dragonzord (Power Rangers) 

Plastikowy mecha-smok, wywoływany z wody za pomocą… eee… sztyleto-flefu? K*#%a, co takiego!? Ok… po latach nie brzmi to zbyt efektownie. Jednak za gówniaka (stadium wczesnej podstawówki) było to naprawdę epickie doświadczenie. Cóż – stacja telewizyjna, która „darowała dzieciom słońce” nie słynęła z pokazywania produkcji szczególnie wysokich lotów. Jednak trudno pozbyć się nutki nostalgii na wspomnienie o tej jeden scenie (dosłownie – twórcy zarejestrowali ten niepowtarzany moment tylko raz i emitowali go w każdym odcinku z cyklu) kiedy zielony wojownik i jego wielki mechanoid wkraczali do akcji. Był tym złym – za to go uwielbiałem!

ZOBACZ TAKŻE:

AMOV PRZESTAWIA: ZRYCI BOHATEROWIE STAR WARS (NOWY KANON)

AMOV PRZEDSTAWIA: TOP 5 ZRYTYCH POSTACI Z ANIME!

AMOV PRZEDSTAWIA: ZRYTE SYMBIOTY ŚWIATA MARVELA!

 

Łukasz "Amov" Jefimow

One thought on “AMOV PRZEDSTAWIA: TOP 5 ZRYTYCH MECHANOIDÓW!

  1. „Wojna Światów” wyprzedziła swoją epokę w jeszcze jednym aspekcie: Autor opisał technologię Marsjan jako pozbawioną wynalazku koła. Marsjanie znali za to, jak to Autor opisuje, szyny, w których przesuwały się elementy ruchome poruszane przez siły magnetyczne. Nasuwa mi się tu skojarzenie z układem elektromagnesów jak w kolei magnetycznej.

    W ogóle Wells był niesamowitym wizjonerem. W jednym z opowiadań bohaterem uczynił człowieka, który zbudował maszyny latające kierowane radiem. Rok przed oficjalnym ogłoszeniem wynalazku radia i cztery lata przed pierwszym lotem samolotu!

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: