google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

ROK BEZ CHESTERA

ROK BEZ CHESTERA
Reklamy

Dziś minęła pierwsza rocznica śmierci Chestera Benningtona, wokalisty grupy Linkin Park.

Ten niesamowicie utalentowany facet odebrał sobie życie z powodów, które nie do końca są jasne po dziś dzień. Z doniesień wynikało, że pochłonęła go depresja, którą przez lata maskował. 18 maja odebrał sobie życie jego bliski przyjaciel, wokalista m.in Soundgarden i Audioslave, Chris Cornell, co z pewnością pogrążyło go w myślach samobójczych. Do tego reakcja fanów na album One More Light nie była zbyt przychylna, w internecie nie brakowało złośliwych komentarzy o całkowitym sprzedaniu się zespołu światu muzyki pop. Dywagować nad powodami jego decyzji można by długo. Wydaje mi się jednak, że lepiej uczcić jego pamięć zagłębiając się w teksty utworów grupy, które można podsumować jako „wieczną walkę z demonami”.

Linkin Park powstało w drugiej połowie lat 90-tych jako grupa nu-metalowa, która dzięki sprawnej promocji szybko wspięła się na szczyt list przebojów. Po nagraniu klasycznych już dziś Hybrid Theory Meteora postanowili przedefiniować swój styl i grać bardziej przystępnie, rockowo, z zachowaniem charakterystycznych patentów takich jak klawisze, skrecze, czy dyskretna elektronika. Minutes To Midnight odsiało nieco zatwardziałych fanów, a kolejne krążki konsekwentnie miały coraz łagodniejsze brzmienie, choć nie brakowało na nich świetnych eksperymentów. Po dziś dzień jestem zakochany w każdym utworze z A Thousand Suns, dla mnie ich szczytowym osiągnięciem. Kolejne, bardziej zachowawcze albumy, czyli Living Things The Hunting Party także mi mocno leżą, a do One More Light tak jak większość przeciwników przekonałem się (choć nie w całości) dopiero po śmierci Chestera. Niezależnie od tego czy teksty były autorstwa samego Chestera, Mike’a czy Brada to Bennington wkładał w wyśpiewywanie ich całe serducho i duszę. O czym one tak na dobrą sprawę traktują? Co wokalista swoimi interpretacjami chciał nam przekazać?

ONE STEP CLOSER

Everything you say to me
Takes me one step closer to the edge
And I’m about to break
I need a little room to breathe
‚Cause I’m one step closer to the edge
And I’m about to break

Wielokrotnie w tekstach grupy pojawia się motyw niezrozumienia przez otoczenie, narzucającego swój punkt widzenia świata. Frustracja wynikająca z tego doprowadza na skraj przepaści, a wściekłość prowadzi do wykrzyczanego Shut up when I’m talking to you. Nic dziwnego, że dzieciaki zaczęły się mocno identyfikować z wrażliwym i często popadającym w uzależnienia wokalistą grupy. Linkini trafiali do młodych osób nie potrafiących sobie poradzić z presją i oczekiwaniami wobec nich. Sam Chester stając się gwiazdą pierwszego formatu zdecydowanie nie kreował się na wielkiego rock’n’rollowca, zespół zawsze był blisko swoich fanów i dziękował im, że tworzą LP Underground.

IN THE END

I’ve put my trust in you
Pushed as far as I can go
For all this
There’s only one thing you should know

I tried so hard
And got so far
But in the end
It doesn’t even matter
I had to fall
To lose it all
But in the end
It doesn’t even matter

Z perspektywy czasu to wciąż jeden z najważniejszych utworów w ich dorobku. Tekstowo bardzo uniwersalny bowiem równie dobrze można stracić najlepszych przyjaciół, ukochane osoby, starając się najmocniej jak się da. To że pokłada się w kimś zaufanie, że w kogoś się wierzy i jest przy nim blisko nie oznacza, że ta osoba kiedyś nas nie zdradzi, nie zostawi samych sobie. Po rozstaniach przychodzą często takie chwile, w których wspomina się te wszystkie najlepsze rzeczy, które się wspólnie robiło, to całe dobo, którym dzieliło się z drugim człowiekiem. A potem pozostaje już tylko żal i przekonanie, że wszystko co się robiło poszło na marne.

NUMB 

I’m tired of being what you want me to be
Feeling so faithless
Lost under the surface
I don’t know what you’re expecting of me
Put under the pressure
Of walking in your shoes

Wielokrotnie słyszałem już teksty w rodzaju postaw się na moim miejscuspróbuj pomyśleć co mogę czuć. Relacje międzyludzkie mają to do siebie, że nigdy nie jesteśmy w stanie postawić się na czyimś miejscu. Nigdy nie będziemy w niczyjej skórze poza swoją. Jeśli dobrze rozumiem ten tekst to opowiada on o otępieniu, braku wiary w samego siebie wynikającego z tego, że cały czas się od nas jako ludzi czegoś oczekuje, cały czas mówi się o tym byśmy się postawili na miejscu kogoś innego. Byśmy próbowali rozumieć innych, kosztem samych siebie. Rzecz w tym, że każdy tak do każdego może tego wymagać, ale zapewniam, że im więcej się rozmawia im więcej zadaje się pytań i szuka porozumienia tym lepiej.

LEAVE OUT ALL THE REST

When my time comes
Forget the wrong that I’ve done
Help me leave behind some reasons to be missed
Don’t resent me and when you’re feeling empty
Keep me in your memory
Leave out all the rest
Leave out all the rest

Minutes To Mignight to album, na którym młodzieńcza frustracja zamienia się w bezsilność, ale też wybrzmiewają tu przeprosiny za złe uczynki (What I’ve Done). Zespół dojrzewa, w tekstach jest zdecydowanie więcej kontekstu społecznego, jest szersze spojenie na kondycję naszego gatunku, które zmierza ku zagładzie (stąd tytuł nawiązujący do zegara odmierzającego czas do naszej zagłady). W Leave Out All The Rest bohater prosi o wybaczenie złych uczynków i zachowania dobrych wspomnień kiedy go już nie będzie (prawdopodobnie wśród żywych).

WAITING FOR THE END

What was left when that fire was gone
I thought it felt right but that right was wrong
All caught up in the eye of the storm
And trying to figure out what it’s like moving on
And I don’t even know what kind of things I said
My mouth kept moving and my mind went dead
So picking up the pieces now where to begin
The hardest part of ending is starting again

All I want to do is trade this life for something new
Holding on to what I haven’t got

Ten tekst tak właściwie przeczy temu co słyszymy w In The End. Zobojętnienie po porażkach zastępuje chęć rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Przyznanie się błędu, chęć poprawy wyjścia na prostą. Bardzo ciężko mi się słucha tego utworu wiedząc, że Chesterowi się nie udało, że się poddał. To jednak nie znaczy, że i my mamy się poddawać w kryzysowych sytuacjach, The hardest part of ending is starting again. Chester miał wszystko: rodzinę, pieniądze, popularność, był wpływowy, ale dalej nie radził sobie z tym co go przygniatało.

LOST IN THE ECHO

In these promises broken
Deep below
Each word gets lost in the echo
So one last lie I can see through
This time I finally let you go

Jak wiele prób podejmujemy by w swoim życiu z czymś zerwać? Jak wiele naszych obecnych decyzji okazuje się tymi samymi błędami z przeszłości, które pobrzmiewają niczym echo? Ten tekst może dotyczyć równie dobrze zrywania z kimś i pozwolenia mu w końcu pójść swoją drogą. Szczególnie kiedy okłamywaliśmy siebie lub kogoś przez długi czas.

UNTIL IT’S GONE

‚Cause finding what you got sometimes
Means finding it alone
And I can finally see your light
When I let go

‚Cause you don’t know what you’ve got
‚Til it’s gone
Until it’s gone

To jeden z tych tekstów, które można by nazwać banalnymi, gdyby nie fakt, że tak bardzo kopią tyłek, odkąd Chestera z nami nie ma. Ludzie serio nie są w stanie docenić tego co posiadają póki tego nie stracą. Goniąc za marzeniami, hajsem, materialnymi dobrami nie zauważamy tego jak troszczą się o nas nasi bliscy. Zauważamy jak dużo dla nas robili dopiero kiedy odchodzą, zaczynamy ich doceniać kiedy już ich z nami nie ma.

NOBODY CAN SAVE ME

I’m dancing with my demons
I’m hanging off the edge
Storm clouds gather beneath me
Waves break above my head
Headfirst hallucination
I wanna fall wide awake now

You tell me it’s alright
Tell me I’m forgiven, tonight
But nobody can save me now
I’m holding up a light
Chasing out the darkness inside
‚Cause nobody can save me

HEAVY

I don’t like my mind right now
Stacking up problems that are so unnecessary
Wish that I could slow things down
I wanna let go but there’s comfort in the panic
And I drive myself crazy
Thinking everything’s about me
Yeah I drive myself crazy
Cause I can’t escape the gravity

I’m holding on
Why is everything so heavy
Holding on
To so much more than I can carry
I keep dragging around what’s bringing me down
If I just let go, I’d be set free
Holding on
Why is everything so heavy

ONE MORE LIGHT

If they say
Who cares if one more light goes out?
In the sky of a million stars
It flickers, flickers
Who cares when someone’s time runs out?
If a moment is all we are
We’re quicker, quicker
Who cares if one more light goes out?
Well I do

One More Light bardzo podzielił słuchaczy, którzy nie szczędzili słów krytyki pod adresem wydawnictwa. Nikt nie przypuszczał, że Chester w tych tekstach będzie się dosłownie żegnać ze światem. Nobody Can Save Me jawi się jako wołanie o pomoc osoby, która stara się ukrywać, że nic nie jest w porządku. W teledysku do Heavy widać walkę wokalisty z samym sobą. Tytułowy utwór natomiast jawi mi się jako ten napisany dla wszystkich fanów, którzy myśleli o tym by się zabić. Bennington przegrał bitwę ze swoimi demonami choć bardzo się starał. Linkini stali się przez lata jednym z tych zespołów, które swoimi piosenkami dają siłę do życia młodym ludziom. Nie oceniam tego co uczynił Chester, jako fan bardzo przeżyłem jego odejście, swoje wypłakałem, choć i dziś kilka łez uroniłem. Dla mnie to już na zawsze będzie jedna z tych osób, która miała na mnie wielki wpływ.

Minął rok. Mike wydał płytkę Post Traumatic, w wywiadach wspominał, że być może grupa wznowi działalność, ale na chwilę obecną sobie tego nie wyobrażam. Lubię przeglądać bilety z koncertów, na których byłem i zawsze na dłużej zatrzymuję się przy tym z wrocławskiego koncertu grupy. Pamiętam, że swego czasu na coś tam marudziłem, na dobór utworów, czy fałszujących obok mnie fanów grupy, ale obecnie po prostu cholernie się cieszę, że tam byłem. Ode mnie tyle na dziś, do przeczytania next time. Spoczywaj w pokoju Chester.

Stanley

One thought on “ROK BEZ CHESTERA

  1. Dzięki Stanley za ten tekst…….. Zawsze będę pamiętać Chazzy Chaza. Zawsze będę wracać do LP. Chester to postać, która wywarła na mnie ogromny wpływ…. Bardzo go brakuje….

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: