google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0

PRZYPADEK CZY PRZEZNACZENIE, CZYLI RECENZJA SERIALU HOLISTYCZNA AGENCJA DETEKTYWISTYCZNA DIRKA GENTLY’EGO

PRZYPADEK CZY PRZEZNACZENIE, CZYLI RECENZJA SERIALU HOLISTYCZNA AGENCJA DETEKTYWISTYCZNA DIRKA GENTLY’EGO
Reklamy

To frustrujące, że tak znakomite seriale jak Sense8, Utopia czy Holistyczna agencja… zostają anulowane. Problem tkwi w tym, że są one przeznaczone dla dość specyficznego grona odbiorców, a ich produkcja jest zazwyczaj cholernie kosztowna. Niesamowite efekty specjalne, złożone fabuły, świetne kreacje aktorskie nie ratują przed nieodwracalnym skasowaniem, podczas gdy produkcje zamotane na amen, takie jak Supernatural czy The Walking Dead wloką się w nieskończoność. Pocieszające jest to, że na upartego można te skasowane seriale łyknąć w jeden weekend… 

Nie wiedzą co robią, ale robią to dobrze!

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego – fabuła tego serialu jest równie zagadkowa co sam jego tytuł. Czym jest holizm? Według definicji jest to: pogląd (przeciwstawny redukcjonizmowi), według którego wszelkie zjawiska tworzą układy całościowe, podlegające swoistym prawidłowościom, których nie można wywnioskować na podstawie wiedzy o prawidłowościach rządzących ich składnikami. Dirk Gently (więcej Samuela Barnetta gdziekolwiek!!!) jest detektywem holistycznym, a więc wszystkie swoje przypuszczenia opiera na prawidłowościach, które rządzą naszym światem. Jednocześnie zakłada, że wszystko ma swoją przyczynę i skutek, dziejąc się zarówno przypadkowo jak i w zgodzie z przeznaczeniem. Tak więc totalnie przypadkowo natrafia na ledwo wiążącego koniec z końcem Todda (Elijah Wood), którego na swojej drodze spotkać musiał. Skomplikowane? To dopiero punkt wyjścia dla tej niesamowicie zakręconej opowieści. Która równie dobrze może być klasyfikowana jako trzymający w napięciu thriller jak i czarna komedia, dramat i science-fiction, wrzucić ten konkretny serial do jednego worka jest po prostu niemożliwe.

Już w pierwszym odcinku jest krwawo jak należy. Dochodzi do masakry w pokoju hotelowym, z którego wychodzi maleńki, słodki kotek. Todd przez chwilę widzi samego siebie (z przyszłości?), a na miejscu zbrodni pojawia się nie tylko policja, ale też FBI i kolesie od zaginięć. Masakra wiąże się ze zniknięciem kilku osób, Todd szybko staje się podejrzanym, a gdy tylko przekroczy próg swojego mieszkania natrafi na swojego przyszłego przyjaciela, tytułowego detektywa. A w cały ten nieprzewidywalny-przewidywalny chaos zostanie zamieszanych jeszcze kilka bardzo ciekawych postaci: cierpiąca na rzadką chorobę siostra Todda, świrnięta morderczyni Bart, szczekająca dziewczyna czy czwórka energetycznych wampirów-rock’n’rollowców (serio tłumaczenie tego Wam niczego nie rozjaśni :D)

Czy ten psiak to tylko psiak? 

Produkcje opierające się o determinizm wciągam zawsze z wielkim zaangażowaniem i nie inaczej jest tym razem. Uwielbiam wszelakie związki przyczynowo-skutkowe, plot twisty, które dopiero na tak zwanym „wyższym levelu” okazują się sensowne i łączą w spójną całość choćby nie wiem jak zakręconą. Jeśli zdarzyło Wam się czytać moje wpisy o Zagubionych czy wspomnianym Sense8 to wiecie, że rajcują mnie strasznie i z przygodami Dirka i Todda zaprzyjaźniłem się bardzo szybko. Zdecydowanie jest to produkcja, którą należy oglądać bardzo uważnie już od samego początku by nie przegapić wskazówek, śladów, wszelakich tropów. Jeśli szukacie serialu, który jest dziwaczny, nieoczywisty, pojebany, popierdolony, unikalny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, kolorowy, przezabawny, krwawy, poruszający kiedy trzeba to to jest ten serial. Być może go nie szukaliście, ale on znalazł Was, dzięki temu, że przeczytaliście ten tekst! Smacznego!

9/10

 

Stanley

Leave a Reply

google.com, pub-1254610672375848, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d bloggers like this: